PAPIEROSY TRADYCYJNE I ELEKTRONICZNE
Tradycyjne papierosy pali się, wdychając dym powstający w trakcie spalania liści tytoniu. Podczas użytkowania elektronicznej wersji papierosa do dróg oddechowych dostają się opary z podgrzewanego płynu o specjalnym składzie.
Papierosy tradycyjne i elektroniczne różnią się znacząco pod względem obecności różnych substancji we wdychanym dymie, który – w obu wersjach – zawiera silnie uzależniającą nikotynę. Palenie w krótkim czasie prowadzi do trudnego do pokonania nałogu.
Osoby palące tytoń przyjmują między innymi nitrozoaminę, hydrazynę, chlorek winylu, formaldehyd, smołę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, fenol, krezol, benozopiren, metale ciężkie i wiele innych związków, z których wszystkie mają większe bądź mniejsze działanie drażniące lub dodatkowo kancerogenne, sprzyjające rozwojowi choroby nowotworowej. Dym tytoniowy zawiera także wiele substancji uszkadzających nabłonek dróg oddechowych. Ponadto obecny w nim tlenek węgla, który łączy się trwale z hemoglobiną, zmniejsza ilość transportowanego przez krew tlenu. Wszystko to prowadzi do zmian patologicznych nie tylko w obrębie dróg oddechowych – palenie papierosów tradycyjnych sprzyja rozwojowi nowotworów płuc, pęcherza moczowego, jamy ustnej i gardła, a także niewydolności oddechowej. Tak zwane płuca palacza są zanieczyszczone smołą i innymi związkami, których organizm nie potrafi usunąć. Zmniejszona powierzchnia wymiany gazowej w połączeniu z zawartym w dymie tytoniowym tlenkiem węgla systematycznie ograniczają ilość dostarczonego komórkom tlenu. Nikotyna wpływa negatywnie także na układ krążenia, sprzyjając rozwojowi jego chorób.
Zawarty w papierosie elektronicznym płyn składa się między innymi z mieszaniny gliceryny i glicerolu, która w procesie podgrzewania – o ile zostanie utrzymana optymalna temperatura – wytwarza parę wodną i dwutlenek węgla. Mogłoby się wydawać, że palenie papierosów elektronicznych jest bezpieczniejsze niż palenie papierosów tradycyjnych ze względu na mniejszą liczbę obecnych w nich związków toksycznych. Badania na temat papierosów elektronicznych są jednak wciąż nieliczne. Nie dają też ostatecznych wniosków co do bezpieczeństwa ich stosowania i skutków ich długotrwałego wpływu na organizm. Wiadomo natomiast, że duże znaczenie ma skład zawartego w nich płynu – wszelkie dodatki smakowe czy barwniki mogą być źródłem substancji niebezpiecznych dla zdrowia człowieka.