Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Wysłuchaj nagrania i zastanów się, co przyczyniło się do tego, że biotechnologia zaczęła odgrywać tak istotną rolę w rozwoju nauki. Jak sądzisz, jakie idee filozoficzne umożliwiły rozwój biotechnologii?

Zapoznaj się z treścią nagrania. Zastanów się i opisz, co przyczyniło się do tego, że biotechnologia zaczęła odgrywać tak istotną rolę w rozwoju nauki. Jak sądzisz, jakie idee filozoficzne umożliwiły rozwój biotechnologii?

RsHXdd202xdJe
(Uzupełnij).
RTq0JiSFmGiu1
Nagranie dźwiękowe Marta Soniewicka, Bioetyka: dylematy, spory, stanowiska.
Źródło: Marta Soniewicka, Bioetyka: dylematy, spory, stanowiska, „Filozofuj!” 2019 nr 5 (29), s. 6–8.
Polecenie 2

Odpowiedz na pytanie, które z elementów bioetyki mają swoje fundamenty w refleksji filozoficznej?

R1Cv9d9inXHGp
(Uzupełnij).
R1T3oaXfLSsBP1
Ćwiczenie 1
Jakie są założenia imperatywu technologicznego i jego związki ze współczesnym racjonalizmem? Zaznacz właściwe odpowiedzi. Uznanie, że względy moralne nie mogą stanowić przeszkody dla naukowo-technologicznego postępu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przyjęcie założenia, że to, co jest technologicznie możliwe, powinno być rozwijane i stosowane. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przyjęcie, że względy moralne muszą być racjonalnym uzasadnieniem dla idei postępu technologicznego. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Uzasadnianie, że technologia i nauka muszą być moralne, gdyż są kierowane przez ludzkie zasady etyczne. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przyjęcie założenia, że postęp jest racjonalny, ponieważ prowadzi ku większemu dobru. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przekonanie, że rozwój technologiczny odbywa się w kierunku, który jest pożądany przez człowieka. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
R1Nq6SnVVLJ8B
Ćwiczenie 2
Dlaczego postęp nauki powoduje odwrócenie się od koncepcji antropocentrycznych? Zaznacz poprawne odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. Rozwój badań naukowych odrzuca antropocentryczną wizję przyrody i świata., 2. Postęp nauki powoduje odrzucenie przyjętych już zasad moralnych., 3. Odrzucenie przyjętych założeń o uprzywilejowanym miejscu człowieka w świecie., 4. Postęp naukowo-technologiczny sprawił, że człowiek przestaje rozumieć rzeczywistość., 5. Pojawienie się potrzeby wyznaczenia nowych granic ingerencji technologii w ludzkie życie.