Trudności z ustaleniem czasu po przekroczeniu południka 180 stopni jako pierwsi zaobserwowali członkowie załogi wyprawy Magellana po opłynięciu całego globu ziemskiego. Mimo iż marynarze wrócili do macierzystego portu zgodnie z wcześniejszymi założeniami 9 lipca 1522 roku, to nie odpowiadała temu liczba dni poświęconych na wyprawę. Wówczas nie potrafiono wytłumaczyć tego zjawiska.
W 1884 roku podczas Międzynarodowej Konferencji do spraw Południków umownie poprowadzono Międzynarodową Linię Zmiany Daty wzdłuż południka 180 stopni. Jednak w kilku miejscach linia zmiany daty przecinała wyspy i kraje, co było skutkiem niezgodności.
Jedynym krajem podzielonym przez południk 180 stopni jest Kiribati, państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym. Wprowadzenie nowych ustaleń doprowadziło do sytuacji, w której państwo rozciągnięte było na trzy strefy czasowe, przez co dzieliło je aż 23 godziny. W związku z tym prezydent Kiribati swoim dekretem z 1991 roku przesunął Międzynarodową Linię Zmiany Daty o trzy tysiące kilometrów na wschód, dzięki czemu ta sama data obowiązuje w całym kraju. W wyniku tych ustaleń, kiedy w Kiribati zaczyna się Nowy Rok, na Hawajach nie ma jeszcze sylwestra.
Historyczne zmiany przynależności do konkretnej strefy czasowej doprowadziły także do podróży w czasie całych krajów. Tak stało się z Samoa. Terytorium tak zwanego Samoa Niemieckiego, potem Samoa Zachodniego przechodziło od jednej metropolii kolonijnej do kolejnej. W końcu w 1962 roku po przeprowadzonym referendum kraj uzyskał niepodległość. Znalazł się on jednak po zachodniej stronie Międzynarodowej Linii Zmiany Daty. W związku z tym, aby ułatwić kontakty handlowe z Australią i Nową Zelandią postanowiono zmienić jej przebieg. Dlatego trzeba było zmienić datę o jeden dzień do przodu i podjęto decyzję o wykreśleniu z kalendarza 30 grudnia 2011 roku.
Co ciekawe, w 1892 roku w celu dostosowania czasu na terytorium całego archipelagu do czasu kalifornijskiego postanowiono dodać jeden dzień i mieszkańcy przeżyli dwukrotnie 4 lipca. Obecnie cały obszar archipelagu Samoa podzielony jest na dwie strefy: Niezależnego Państwa Samoa oraz Samoa Amerykańskiego. Stolice obu tych terytoriów dzieli 124 km w linii prostej i jeden dzień.
Pomimo wprowadzenia Międzynarodowej Linii Zmiany Daty wciąż można podróżować w czasie... Obrazuje to podróż samolotem: lecąc z zachodu na wschód, dłużej utrzymuje się dzień i skraca się tym samym noc. Tak dzieje się podczas podróży z Warszawy do Pekinu: noc się skraca i szybciej następuje wschód słońca. W kierunku przeciwnym – dzień się wydłuża. Sytuacja komplikuje się, gdy w podróży przekroczy się Międzynarodową Linię Zmiany Daty. Przykładem na to jest podróż z Alaski na Kamczatkę. W takiej sytuacji należy dodać jeden dzień. Czyli jeśli w miejscowości Diomede należącej do USA jest sobota, to na leżącym około 100 km Półwyspie Czukockim jest już niedziela. W kierunku przeciwnym albo można cofnąć się o jeden dzień, albo przeżyje się go dwa razy.
Aby sprawdzić, jak na oznaczenia czasu wpływa Międzynarodowa Linia Zmiany Daty, można odbyć podróż z Chin do USA lub odwrotnie. Kiedy podróżujemy do Państwa Środka na przykład z San Francisco, można zaobserwować dwa wschody słońca. W kierunku przeciwnym – dwa zachody.