Weź pod uwagę dotychczasowe rozważania z Badania 1 i przypadki przedstawione w audiobooku i filmie, a następnie ponownie odpowiedz na pytanie, wybierając jedną z zaproponowanych odpowiedzi. Wariant „trudno powiedzieć” wybierz tylko wtedy, gdy rzeczywiście nie potrafisz się zdecydować na żadną inną odpowiedź.
RQEiP3rTrgndB Schemat. Schemat zawiera rysunki, które są uszeregowane pod względem typów warstw społecznych od A do E. Pod każdym z typów znajduje się jego opis. Pod opisami znajduje się procentowa wartość tego, ile osób badanych w sondażu uważa dany typ warstwy społecznej za charakterystyczny dla Polski. Typ A. Niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole. 13 procent odpowiedzi. Typ B. Społeczeństwo jak piramida. Niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole. 23 procent odpowiedzi. Typ C. Piramida z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi. 19 procent odpowiedzi. Typ D. Społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku. 28 procent odpowiedzi. Typ E. Większość ludzi na górze i tylko niewielu na dole. 3 procenty odpowiedzi. 14 procent dla odpowiedzi Trudno powiedzieć .
Oprac. na podst.: Postrzeganie struktury społecznej , Komunikat z badań CBOS nr 7/2020, s. 3.
Źródło: Englishsquare .pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1ATSMwHePf9g Ćwiczenie 1
Jakim społeczeństwem jest dziś Polska – który z rysunków jest temu najbliższy? Możliwe odpowiedzi: 1. Typ A – niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole, 2. Typ B – społeczeństwo jak piramida – niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole, 3. Typ C – piramida – z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi, 4. Typ D – społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku, 5. Typ E – najwięcej ludzi na górze i tylko niewielu na środku, 6. Trudno powiedzieć
Jakim społeczeństwem jest dziś Polska – który z rysunków jest temu najbliższy?
Typ A – niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole
Typ B – społeczeństwo jak piramida – niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole
Typ C – piramida – z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi
Typ D – społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku
Typ E – najwięcej ludzi na górze i tylko niewielu na środku
Trudno powiedzieć
Oprac. na podst.: Postrzeganie struktury społecznej , Komunikat z badań CBOS nr 7/2020, s. 3.
Porównanie sondaży i wyników badań Ćwiczenie 2
Przeanalizuj różnice w procentowych rozkładach odpowiedzi na pytanie sondażowe.
RrrpHT3zWC00b Wykres kolumnowy. Lista elementów:
1. zestaw danych: x: Typ A – niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole odsetek: 13 2. zestaw danych: x: Typ B – społeczeństwo jak piramida – niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole odsetek: 23 3. zestaw danych: x: Typ C – piramida – z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi odsetek: 19 4. zestaw danych: x: Typ D – społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku odsetek: 28 5. zestaw danych: x: Typ E – najwięcej ludzi na górze i tylko niewielu na środku odsetek: 3 6. zestaw danych: x: Trudno powiedzieć odsetek: 14 Wykres kolumnowy. Lista elementów: 1. zestaw danych: x: Typ A – niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole odsetek: 13 2. zestaw danych: x: Typ B – społeczeństwo jak piramida – niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole odsetek: 23 3. zestaw danych: x: Typ C – piramida – z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi odsetek: 19 4. zestaw danych: x: Typ D – społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku odsetek: 28 5. zestaw danych: x: Typ E – najwięcej ludzi na górze i tylko niewielu na środku odsetek: 3 6. zestaw danych: x: Trudno powiedzieć odsetek: 14
x : Typ A – niewielka elita na górze, bardzo mało ludzi w środku i większość ludzi na dole
x : Typ B – społeczeństwo jak piramida – niewielka elita na górze, więcej ludzi w środku i najwięcej na dole
x : Typ C – piramida – z wyjątkiem tego, że na samym dole jest nieco mniej ludzi
x : Typ D – społeczeństwo, w którym najwięcej ludzi jest w środku
x : Typ E – najwięcej ludzi na górze i tylko niewielu na środku
Oprac. na podst.: Postrzeganie struktury społecznej , Komunikat z badań CBOS nr 7/2020, s. 3.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1FJmwL2cyddm W pierwszym kroku porównaj odpowiedzi z badań zrealizowanych przez CBOS na ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków z odpowiedziami twojej klasy udzielonymi w Badaniu 1. Rozważ ewentualne przyczyny w różnicach poszczególnych wskaźników procentowych (jeśli uznasz je za istotne). Czy wy jako grupa różnicie się czymś od społeczeństwa polskiego jako całości? Co uzasadnia te różnice? Przedstaw swoją opinię. (Uzupełnij). W drugim kroku porównaj odpowiedzi z obu sondaży przeprowadzonych w klasie. Rozważ ewentualne przyczyny w różnicach poszczególnych wskaźników procentowych (jeśli uznasz je za istotne). Czy refleksja nad pytaniami po pierwszym sondażu oraz treści zamieszczonych materiałów mogły wpłynąć na zmianę wskazań części z was? Jeśli tak, przedstaw, których wskazań i uzasadnij dlaczego. Jeśli nie, również uzasadnij. (Uzupełnij).
W pierwszym kroku porównaj odpowiedzi z badań zrealizowanych przez CBOS na ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków z odpowiedziami twojej klasy udzielonymi w Badaniu 1. Rozważ ewentualne przyczyny w różnicach poszczególnych wskaźników procentowych (jeśli uznasz je za istotne). Czy wy jako grupa różnicie się czymś od społeczeństwa polskiego jako całości? Co uzasadnia te różnice? Przedstaw swoją opinię.
W drugim kroku porównaj odpowiedzi z obu sondaży przeprowadzonych w klasie. Rozważ ewentualne przyczyny w różnicach poszczególnych wskaźników procentowych (jeśli uznasz je za istotne). Czy refleksja nad pytaniami po pierwszym sondażu oraz treści zamieszczonych materiałów mogły wpłynąć na zmianę wskazań części z was? Jeśli tak, przedstaw, których wskazań i uzasadnij dlaczego. Jeśli nie, również uzasadnij.