Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach pracy, maszynach i innych urządzeniach. Takimi środkami są m.in. osłony lub urządzenia, które np. zapobiegają dostępowi do stref niebezpiecznych, zapobiegają naruszeniu normalnych warunków pracy maszyn i innych urządzeń technicznych.
Do grupy środków ochrony zbiorowej zalicza się także np.:

  • rusztowania robocze i ochronne,

  • siatki chroniące przed upadkiem z wysokości,

  • balustrady i pomosty robocze.

Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.

Na stanowisku operatora maszyn w przemyśle włókienniczym stosuje się środki ochrony

  • słuchu, np. nauszniki, zatyczki do uszu,

  • wzroku, np. okulary ochronne,

  • dróg oddechowych, np. półmaska wielokrotnego użytku,

  • osobistej, np. fartuchy ochronne, kalosze, rękawice gumowe, półbuty robocze.

R15UuGrierV9J
Ilustracja interaktywna przedstawia trzy zdjęcia. Na zdjęciu znajdującym się z lewej strony u góry stoi pięciu operatorów - trzech z przodu i dwóch z tyłu. W pierwszym rzędzie po bokach stoją dwie kobiety. Pozostali pracownicy to mężczyźni. Wszyscy ubrani są w fartuchy ochronne. Na zdjęciu znajdującym się u dołu po lewej stronie znajduje się twarz kobiety przedstawiona z profilu. Ma ona jasne, blond włosy. Nosi okulary. W uszach ma zatyczki zamocowane na czerwonych żyłkach. Trzecie zdjęcie znajdujące się po prawej stronie przedstawia młodego mężczyznę. Jest uśmiechnięty. Ma krótkie, rudawe włosy. Na uszach na słuchawki ochronne, a na oczach okulary ochronne. Ubrany jest w ciemną bluzę zapinaną na suwak. Na ilustracji interaktywnej znajdują się łącznie cztery punkty interaktywne. Po kliknięciu punktu interaktywnego wyświetla się podpis elementu, w trzech przypadkach wraz z jego opisem.
  1. Okulary ochronne - okulary ochronne z poliwęglanu, przeznaczone do ochrony oczu.
  2. Zatyczki do uszu - chronią słuch przed przekraczającym normy hałasem.
  3. Fartuch ochronny.
  4. Nauszniki - chronią słuch przed przekraczającym normy hałasem.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Środki ochrony indywidualnej stosowane w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym, licencja: CC BY-SA 3.0. Obrazy: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com.

Ilustracja interaktywna przedstawia trzy zdjęcia. Na zdjęciu znajdującym się z lewej strony u góry stoi pięciu operatorów – trzech z przodu i dwóch z tyłu. W pierwszym rzędzie po bokach stoją dwie kobiety. Pozostali pracownicy to mężczyźni. Wszyscy ubrani są w fartuchy ochronne. Na zdjęciu znajdującym się u dołu po lewej stronie znajduje się twarz kobiety przedstawiona z profilu. Ma ona jasne, blond włosy. Nosi okulary. W uszach ma zatyczki zamocowane na czerwonych żyłkach. Trzecie zdjęcie znajdujące się po prawej stronie przedstawia młodego mężczyznę. Jest uśmiechnięty. Ma krótkie, rudawe włosy. Na uszach na słuchawki ochronne, a na oczach okulary ochronne. Ubrany jest w ciemną bluzę zapinaną na suwak. Na ilustracji interaktywnej znajdują się łącznie cztery punkty interaktywne. Po kliknięciu punktu interaktywnego wyświetla się podpis elementu, w trzech przypadkach wraz z jego opisem.

  1. Okulary ochronne – okulary ochronne z poliwęglanu, przeznaczone do ochrony oczu.

  2. Zatyczki do uszu – chronią słuch przed przekraczającym normy hałasem.

  3. Fartuch ochronny.

  4. Nauszniki – chronią słuch przed przekraczającym normy hałasem.

RwGiZoxOFnjem
Ilustracja interaktywna przedstawia trzy obrazki. Z lewej strony u góry znajduje się maseczka ochronna, zabezpieczająca pracownika przed zapyleniem. Poniżej przedstawiono półbuty robocze, które wyglądem przypominają wiązane adidasy, jednak są wykonane ze specjalnego tworzywa oraz posiadają wzmocnienia. Po prawej stronie znajduje się lewa ręka z uniesionym do góry kciukiem i nałożoną różową, gumową rękawiczką. Na ilustracji interaktywnej znajduje się sześć punktów interaktywnych. Po kliknięciu punktu interaktywnego wyświetla się podpis elementu wraz z jego opisem.
  1. Gumowe rękawice.
  2. Półmaska wielokrotnego użytku.
  3. Półbuty robocze
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Środki ochrony indywidualnej stosowane w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym, licencja: CC BY-SA 3.0. Obrazy: pixabay.com, pexels.com, unsplash.com.

Ilustracja interaktywna przedstawia trzy obrazki. Z lewej strony u góry znajduje się maseczka ochronna, zabezpieczająca pracownika przed zapyleniem. Poniżej przedstawiono półbuty robocze, które wyglądem przypominają wiązane adidasy, jednak są wykonane ze specjalnego tworzywa oraz posiadają wzmocnienia. Po prawej stronie znajduje się lewa ręka z uniesionym do góry kciukiem i nałożoną różową, gumową rękawiczką. Na ilustracji interaktywnej znajduje się sześć punktów interaktywnych. Po kliknięciu punktu interaktywnego wyświetla się podpis elementu wraz z jego opisem.

  1. Gumowe rękawice

  2. Półmaska wielokrotnego użytku

  3. Półbuty robocze