Operator maszyn w przemyśle włókienniczym w swojej pracy wykorzystuje różnorodne narzędzia i przyrządy.

Galeria przedstawia zdjęcia narzędzi wykorzystywane w zawodzie operator maszyn w przemyśle włókienniczym.

Nożyczki. Zdjęcie pierwsze przedstawia nożyczki z czarno‑szarym uchwytem znajdującym się w dolnej części fotografii.

Śrubokręty do wykonywania drobnych napraw. Zdjęcie drugie przedstawia dwa śrubokręty wykorzystywane do wykonywania drobnych napraw. Pierwszy to śrubokręt płaski z niebieskim uchwytem z płasko zakończonym trzonkiem. Natomiast drugi z czerwonym uchwytem to śrubokręt krzyżakowy.

Lupa tkacka. Zdjęcie trzecie przedstawia lupę tkacką. U dołu przyrządu znajduje się kwadratowa podstawa z wyciętym wnętrzem w kształcie prostokąta. Równolegle i tuż nad nią zamocowana jest kwadratowa płytka z wmontowaną soczewką lupy, czyli dwuwypukłym szkłem o określonym składzie i właściwościach, pozwalających na obserwowanie w powiększeniu przedmiotów znajdujących się pod podstawą w granicach prostokątnego otworu.

Igła bez czubka do cerowania tkanin. Zdjęcie czwarte przedstawia na ciemnym tle oczko igły do cerowania z przewleczoną czerwoną nitką.

Pęseta do usuwania pęczków nitek z cerowanych tkanin. Zdjęcie piąte przedstawia pęsetę wykorzystywaną do usuwania pęczków nitek z cerowanych tkanin. Narzędzie składa się z dwóch ruchomych ramion, umożliwiających precyzyjne chwytanie niewielkich przedmiotów.

Obcinak do obcinania końcówek nitek. Zdjęcie szóste przedstawia obcinak do usuwania końcówek nitek. Jest położny na fragmencie koronkowego materiału z wszytymi cekinami. Narzędzie składa się z dwóch komplementarnych, ostro zakończonych ramion, które po zaciśnięciu umożliwiają obcięcie końcówek nitek.

Suwmiarka. Zdjęcie siódme przedstawia suwmiarkę z noniuszem. Narzędzie służy do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Na podłużnym prostokątnym płaskim ramieniu znajduje się podziałka. Ramię zakończone jest dwoma elementami stanowiącymi swoje odbicia lustrzane. Zewnętrzny element jest na stałe przytwierdzony do prostokątnej części i wyznacza zero na podziałce. Natomiast wewnętrzny jest ruchomy.

Komputer z oprogramowaniem do tworzenia rysunków technicznych i rysunków splotów włókienniczych. Zdjęcie ósme przedstawia komputer z oprogramowaniem do tworzenia rysunków technicznych i rysunków splotów włókienniczych. Na wprost na blacie znajduje się monitor. Przed nim od lewej strony kolejno leżą tablet, klawiatura i myszka.