BHP
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w szczególności stosowanie środków ochrony zbiorowej, a także używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Pracodawca ma też obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Środki ochrony zbiorowej przeznaczone są do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym pojedynczych osób, przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi pojedynczo lub łącznie w środowisku pracy. Są to rozwiązania techniczne stosowane w pomieszczeniach pracy, przy maszynach i innych urządzeniach.
Środki ochrony indywidualnej to wszelkie środki noszone lub trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń związanych z występowaniem niebezpiecznych lub szkodliwych czynników w środowisku pracy, w tym również wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do tego celu.
Na stanowisku pracownika obsługi hotelowej stosuje się środki ochrony:
osobistej, np. odzież robocza pokojowej, odzież robocza sprzątaczki, odzież recepcjonisty, odzież kelnera, odzież kucharza, odzież bagażowego, odzież pracownika technicznego, rękawiczki ochronne.
Ilustracja interaktywna przedstawia środki ochrony. Grafika przedstawia siedem zdjęć zawierających punkty interaktywne, po kliknięciu których pojawia się ramka z tekstem.
Zdjęcie pierwsze przedstawia kobietę w stroju pokojówki. Treść punktu. Pokojówka. Ubiór pokojówki to najczęściej specjalny strój służbowy, składający się z jednego lub dwóch elementów tj. sukienki lub bluzki ze spódnicą. Dodatkiem do niego może być fartuch. Występują różne kolory, głównie stonowane.
Zdjęcie drugie przedstawia mężczyznę w czerwonym stroju lokaja i w czapce. Treść punktu: Bagażowy. Strój bagażowego składa się ze spodni w kant z lampasem po boku w kolorze marynarki. Marynarka zapisana na guziki. Dodatkowo usztywniana czapka, wykonana w dwóch kontrastowych kolorach, pasujących do reszty elementów ubioru.
Zdjęcie trzecie przedstawia w ogrodniczkach i koszuli w kratę. Treść punktu: Pracownik techniczny. Ubiór pracownika technicznego również musi być czysty i schludny. Głównie składa się ze spodni ogrodniczek, koszuli flanelowej bądź koszulki oraz obuwia roboczego.
Zdjęcie czwarte przedstawia mężczyznę w stroju kelnera z tacą w dłoni. Treść punktu: Kelner. Strój kelnera musi być nienaganny. Dla mężczyzn sugerowane są czarne materiałowe spodnie, biała koszula z długim rękawem oraz czarna muszka. Eleganckie półbuty oraz czarne skarpetki. Dla kobiet jest to czarna spódnica, biała bluzka, cieliste rajstopy oraz czarne buty.
Zdjęcie piąte przedstawia mężczyznę w stroju kucharza. Treść punktu: Kucharz. Typowy strój kucharza składa się z bluzy z kolorowymi wypustkami oraz zapraską w kolorze wypustek na kitlu. Spodnie z zaprasowanym kantem, eleganckie obuwie oraz biała wysoka czapka tzn. budyniówka.
Zdjęcie szóste przedstawia kobietę w stroju recepcjonistki. Treść punktu: Recepcjonista. Elegancki strój trzyczęściowy. Dla kobiet jest to najczęściej bluzka, spódnica oraz żakiet bądź kamizelka. Dla mężczyzn garnitur, koszula oraz krawat.
Zdjęcie siódme przedstawia kobietę w stroju sprzątaczki. Treść punktu: Sprzątaczka. Uniform dla sprzątaczki może stanowić np. bawełniany fartuch ochronny z długim lub krótkim rękawem lub tunika z kieszeniami.