Bieg promieni w soczewce skupiającej i rozpraszającej. Konstrukcja obrazów powstających przy użyciu soczewek
Z pewnością zastanawiałeś się, dlaczego gdy patrzysz przez lupę z bliskiej odległości, to tekst jest powiększony, natomiast gdy obserwujesz przez nią odległy obiekt, to obraz ulega obróceniu. Podstawą działania soczewek jest zjawisko załamania światła. W tym materiale dowiesz się, co to są soczewki i jak konstruować powstające w nich obrazy oraz określać ich cechy.
R18OFiYJKY8V9
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
Przed przystąpieniem do zapoznania się z tematem, należy znać poniższe zagadnienia
zjawisko załamania światła;
które promienie bierze się pod uwagę przy konstrukcji obrazów w zwierciadłach wklęsłych;
cechy obrazu uzyskiwanego w zwierciadłach.
Nauczysz się
co to jest soczewka;
klasyfikować soczewki ze względu na ich kształt i właściwości optyczne;
podać przykłady przyrządów i układów optycznych wykorzystujących soczewki;
konstruować obrazy powstające za pomocą soczewek wklęsłych i wypukłych;
wymieniać cechy obrazów powstających w soczewkach.
Załamanie światła w soczewkach
Soczewka jest specjalnie oszlifowaną bryłą z przezroczystego materiału, która została ograniczona powierzchniami kulistymi, parabolicznymi lub walcowymi.
R1SKFWgUUz3Nk
Soczewki najczęściej wykonane są ze szkła, tworzywa sztucznych, niektórych minerałów (kwarc, szafir), a także z parafiny.
Zadaniem soczewki jako prostego urządzenia optycznego jest załamywanie przechodzącego przez nią światła. Soczewki mogą zarówno skupiać, jak i rozpraszać światło. Odpowiednio nazywamy je soczewkami skupiającymisoczewka skupiającasoczewkami skupiającymi oraz rozpraszającymisoczewka rozpraszającarozpraszającymi.
RnY5CaYgCv67B
Przykładem soczewki skupiającej jest soczewka dwuwypukła, rozpraszającej – dwuwklęsła. W przypadku soczewek przeznaczonych do stosowania w otoczeniu gazowym (czyli w powietrzu, a nie np. pod wodą) soczewki skupiające są cieńsze przy krawędziach i grubsze na środku, a soczewki rozpraszające odwrotnie – cieńsze w środku niż na brzegach.
Ćwiczenie 1
Zastanów się, czy gdyby soczewka wykonana z materiału, w którym światło miałoby taką samą prędkość jak w wodzie, została zanurzona w wodzie, załamywałaby promienie świetlne? Odpowiedź uzasadnij.
R19bW3vAjuFh8
Pamiętaj, że podstawą działania soczewki jest zjawisko załamania światła.
Nie, ponieważ światło w obydwu tych ośrodkach porusza się z taką samą prędkością, a jednym z warunków załamania światła jest różnica w prędkości rozchodzenia się światła.
Parametry układu optycznego soczewki
Podstawowym zadaniem soczewek w układach optycznych jest symetryczne względem ich osi optycznejoś optyczna soczewkiosi optycznej skupianie bądź też rozpraszanie padających na nie promieni światła. W przypadku soczewki dwuwypukłej lub dwuwklęsłej oś optyczna to linia łącząca środki sfer ograniczających soczewkę. Oś ta stanowi jednocześnie oś symetrii soczewki.
R1f0ATqPiemXY
Na osi optycznej leży środek soczewki – można go wyznaczyć graficznie, jak przedstawiono na poniższym rysunku. oraz to promienie krzywizny soczewki, a to jej grubość. Punkt jest środkiem soczewki.
RR2yQAqYTpsng
Światło podczas przejścia przez soczewkę ulega dwukrotnie załamaniu – raz, gdy wchodzi do soczewki, drugi raz, gdy ją opuszcza.
Ćwiczenie 2
Wyjaśnij, dlaczego światło podczas wchodzenia lub wychodzenia z soczewki ulega załamaniu?
R1Z0nKHgZaSKj
Zwróć uwagę na kształt soczewki i to jakie kąty ze stycznymi do krzywizny soczewki tworzą promienie wychodzące z jednego punktu.
Dzieje się tak, ponieważ soczewki wykonane są z materiału w którym prędkość rozchodzenia się światła jest różna od tej w powietrzu oraz wszystkie promienie świetlne (poza tym bięgnącym wzdłuż głównej osi optycznej) pod pewnym kątem pada na granicę ośrodków.
Gdy promienie świetlne biegnące równolegle do osi optycznej przejdą przez soczewkę skupiającą, przecinają się w jednym punkcie leżącym na osi optycznej. Punkt ten nazywamy ogniskiem soczewkiognisko soczewkiogniskiem soczewki i oznaczamy literą . Odległość tego punktu od środka soczewki nazywamy ogniskowąogniskowa soczewkiogniskową .
R5pprmIeLCP9L
Zapamiętaj!
Ogniskiem soczewki skupiającej nazywamy punkt, w którym przecinają się wszystkie promienie wiązki światła po przejściu przez soczewkę, które przed wejściem do niej biegły równoległe do jej osi optycznej.
Ogniskową soczewki nazywamy odległość ogniska od środka soczewki .
W przypadku soczewek rozpraszających, wiązka padającego światła jest rozbieżna – promienie po przejściu przez soczewkę rozpraszają się w taki sposób, że ich przedłużenia przecinają się w jednym punkcie. Jest to tzw. ognisko pozorneognisko pozorne soczewkiognisko pozorne soczewki rozpraszającej. Znajduje sie ono po tej samej stronie soczewki, z której biegły promienie.
RLGVBBj4MNDn7
Jak powstaje obraz przy użyciu soczewek skupiających?
Aby przekonać się o tym, jakie obrazy otrzymujemy przy użyciu soczewek skupiających, przeprowadźmy doświadczenie.
Doświadczenie 1
Obserwacja obrazów powstających przy użyciu soczewki.
Co będzie potrzebne
latarka;
kawałek czarnego kartonika większy niż szkiełko latarki;
nożyczki;
taśma klejąca;
duża lupa;
biały kartonik (ekran).
Instrukcja
W czarnym kartoniku wytnij strzałkę.
Za pomocą taśmy klejącej przyklej czarny kartonik do szkiełka latarki.
Ustaw lupę, latarkę i ekran na osi optycznej lupy.
Zmieniaj położenie latarki i ekranu tak, aby uzyskać ostre obrazy.
Podsumowanie
Zmieniając wzajemne położenie ekranu i latarki względem lupy, uzyskiwałeś różne obrazy – raz powiększone, raz pomniejszone, odwrócone i proste. Jak zauważyłeś, soczewka skupiająca wcale nie musi powiększać obserwowanego przedmiotu. Dlaczego tak się dzieje?
Podobnie jak w przypadku zwierciadeł, w odpowiedzi na pytanie postawione w podsumowaniu doświadczenia pomocne okażą się konstrukcje geometryczne obrazów wykorzystujące charakterystyczne dla soczewek promienie.
R15q6DOXdc42a
Zapamiętaj!
W przypadku, gdy musimy skonstruować obraz powstający przy użyciu soczewek skupiających, zwykle wybieramy dwa z trzech wymienionych poniżej promieni:
promień równoległy do osi optycznej – po przejściu przez soczewkę przechodzi przez ognisko;
promień przechodzący przez ognisko – po przejściu przez soczewkę wychodzi równoległy do osi optycznej;
promień przechodzący przez środek soczewki – po przejściu przez soczewkę jego kierunek nie ulega zmianie.
To ostatnie zdanie jest prawdziwe w odniesieniu do soczewek cienkich, a takich będziemy używać w naszych doświadczeniach. Pomijamy wtedy grubość soczewki i rysujemy ją w postaci odcinka zakończonego strzałkami.
Obraz punktu powstaje na przecięciu się co najmniej dwóch promieni lub ich przedłużeń. Skonstruuj obraz dla odległości obiektu od soczewki większej niż dwie ogniskowe ():
Rm5cl5S3Uxo2U
Zauważ, że obraz ten jest:
rzeczywisty,
odwrócony,
pomnijeszony.
Ćwiczenie 3
Wykonaj konstrukcje obrazu w soczewce skupiającej dla odległości przedmiotu: , , , . Zapisz cechy obrazów powstających za każdym razem.
R180bV5b3aOqw
Wybierz dowolne dwa promienie, aby skonstruować obraz.
dla :
Rt1Ew9WPOuWsD
rzeczywisty,
odwrócony,
tej samej wysokości.
dla :
RXbA0PSPwwapZ
rzeczywisty,
odwrócony,
powiększony.
dla :
RAzTX6REFluns
obraz nie powstaje.
dla :
RE3rOrnrpVb27
pozorny,
prosty,
powiększony.
Ćwiczenie 3
Rrgt4l5sA4hOq
dla :
rzeczywisty,
odwrócony,
tej samej wysokości.
dla :
rzeczywisty,
odwrócony,
powiększony.
dla :
obraz nie powstaje.
dla :
pozorny,
prosty,
powiększony.
Zestawienie położenia obrazu w zależności od położenia przedmiotu oraz cech powstających obrazów znajduje się w poniższej tabelce.
Cechy obrazu powstałego w soczewce skupiającej
Położenie przedmiotu
Położenie obrazu
Cechy obrazu
odwrócony, rzeczywisty, pomniejszony
odwrócony, rzeczywisty, takiej samej wielkości
odwrócony, rzeczywisty, powiększony
promienie po przejściu przez soczewkę są w stosunku do siebie równoległe
brak obrazu
obraz powstaje po tej samej stronie, po której znajduje się przedmiot
prosty, pozorny, powiększony
Zapamiętaj!
Obraz rzeczywisty punktu powstaje w miejscu przecięcia się promieni załamanych w soczewce. Często jednak dzieje się tak, że promienie załamane są rozbieżne. Wtedy zawsze przecinają się ich przedłużenia i powstaje wówczas obraz pozorny. W przypadku, gdy promienie załamane są w stosunku do siebie równoległe, obraz w ogóle nie powstanie.
Jak powstaje obraz przy użyciu soczewki rozpraszającej? Ognisko pozorne
W przypadku soczewki rozpraszającej konstrukcja obrazu wygląda nieco inaczej. Wiązka promieni równolegle padających na soczewkę po jej opuszczeniu jest rozbieżna. Jak już wspominaliśmy, przecięciu ulegają wówczas jedynie przedłużenia promieni załamanych w tzw. ognisku pozornymognisko pozorne soczewkiognisku pozornym.
Rq7Zl0n7n88k1
Zapamiętaj!
W celu przeprowadzenia konstrukcji obrazu w soczewce rozpraszającej (tak samo jak w skupiającej) wystarczą dwa promienie:
promień padający równolegle do osi optycznej – po przejściu przez soczewkę biegnie tak, że jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne;
promień przechodzący przez środek soczewki – po przejściu przez soczewkę nie zmienia kierunku biegu;
promień, którego przedłużenie przechodzi przez ognisko po przeciwnej stronie soczewki – po przejściu przez soczewkę biegnie równolegle do głównej osi optycznej.
Zapamiętaj!
W soczewkach rozpraszających powstający obraz jest zawsze prosty, pomniejszony i pozorny.
Ćwiczenie 4
R2SR5cN4XiKup
Wybierz dowolne dwa promienie, aby skonstruować obraz.
R1Z0sP2cZ4EcN
pozorny
prosty
pomniejszony
R4BBPw6OqyjRQ
Ćwiczenie 4
RT4S5sI8Zwc40
Ćwiczenie 5
Zastosowanie soczewek
Soczewki ze względu na swoje własności znalazły szerokie zastosowanie jako elementy złożonych układów optycznych. Jednym z układów optycznych w których wykorzytsana jest soczewka jest ludzkie oko.
Wzorując się na budowie oka, skonstruowano aparat fotograficzny, którego obiektyw jest złożony z kilku, a nawet kilkunastu soczewek.
RAOCRXnjr1WT2
LupalupaLupa jest prostym przyrządem optycznym, który pozwala na uzyskanie co najmniej trzykrotnie powiększonych obrazów przedmiotów. Lupa jest zwykłą soczewką skupiającą. Wykorzystujemy ją np. w filatelistyce lub numizmatyce, drukarstwie, jubilerstwie czy też zegarmistrzostwie.
Mikroskop optycznymikroskop optycznyMikroskop optyczny jest kolejnym przyrządem, w którym wykorzystujemy soczewki. Zadaniem mikroskopu jest obserwacja pod dużym powiększeniem blisko położonych przedmiotów o niewielkich rozmiarach.
R1OVy67A7tdDN
W mikroskopie stosujemy układ dwóch soczewek – obiektyw i okular. Ich odpowiednie zestawienie pozwala uzyskiwać nawet – krotne powiększenia. Aby zrozumieć, jak wielkie jest to powiększenie, wyobraźmy sobie, że obserwujemy przedmiot o długości . W mikroskopie jego obraz mógłby mieć rozmiar aż .
Teleskop soczewkowy (refraktor) jest rzadko już dziś stosowanym przyrządem astronomicznym, złożonym w całości z soczewek. Podobnie jak luneta, zbudowana po raz pierwszy przez Galileusza w r. składa się ona z tubusu, w którym znajduje się skupiająca soczewka obiektywu i rozpraszająca soczewka okularu.
Dzięki takiej lunecie Galileusz odkrył, że Księżyc posiada góry i kratery oraz obszary, które badacz zinterpretował jako morza. Przy jej pomocy odkrył także cztery księżyce Jowisza.
Obecnie do obserwacji astronomicznych używamy tzw. reflektorów, w których do zbierania światła wykorzystuje się zestawy zwierciadeł i wspomagających je soczewek.
RSiphcEzOQK3g
Ćwiczenie 6
Podsumowanie
Ogniskiem soczewki skupiającej nazywamy punkt, w którym przecinają się promienie światła po przejściu przez soczewkę, które przed wejściem do niej były równoległe do osi optycznej.
Ogniskową soczewki nazywamy odległość ogniska od środka soczewki .
W przypadku gdy musimy skonstruować obraz w soczewkach skupiających, zwykle wybieramy dwa z trzech wymienionych poniżej promieni:
promień równoległy do osi optycznej – po przejściu przez soczewkę przechodzi przez ognisko;
promień przechodzący przez ognisko – po przejściu przez soczewkę wychodzi równoległy do osi optycznej;
promień przechodzący przez środek soczewki – po przejściu przez soczewkę nie ulega odchyleniu (charakterystyczne dla cienkich soczewek).
Cechy obrazu powstałego w soczewkach skupiających zależą od odległości przedmiotu od soczewki.
Obrazy rzeczywiste powstają w miejscu przecięcia się promieni załamanych. Często jednak dzieje się tak, że promienie załamane są rozbieżne. Wtedy jednak przecinają się ich przedłużenia, powstaje wówczas obraz pozorny. W przypadku gdy promienie po wyjściu z soczewki są w stosunku do siebie równoległe, obraz w ogóle nie powstanie.
W przypadku soczewki rozpraszającej konstrukcja obrazu wygląda inaczej w porównaniu z soczewkami skupiającymi. Wiązka promieni biegnących równolegle do osi optycznej po przejściu przez soczewkę jest zawsze rozbieżna. Przecięciu ulegają wówczas przedłużenia promieni załamanych w punkcie leżącym na osi optycznej, nazywanym ogniskiem pozornym.
Aby dokonać konstrukcji obrazu w soczewce rozpraszającej wystarczą dwa promienie:
promień padający równolegle do osi optycznej – po przejściu przez soczewkę jego przedłużenie przechodzi przez ognisko pozorne;
promień przechodzący przez środek soczewki – po przejściu przez soczewkę promień nie ulega odchyleniu.
W soczewkach rozpraszających obraz, który powstaje, jest zawsze prosty, pomniejszony i pozorny.
Słownik
ognisko pozorne soczewki
ognisko pozorne soczewki
punkt przecięcia się przedłużeń promieni załamanych po przejściu przez soczewkę rozpraszającą.
ognisko soczewki
ognisko soczewki
punkt, w którym po przejściu przez soczewkę przecinają się wszystkie promienie biegnące równolegle do osi optycznej tej soczewki.
ogniskowa soczewki
ogniskowa soczewki
odległość ogniska od środka soczewki .
oś optyczna soczewki
oś optyczna soczewki
linia przechodząca przez środki sfer ograniczających soczewkę.
lupa
lupa
prosty przyrząd optyczny składający się zwykle z jednej soczewki skupiającej, który pozwala obserwować kilkukrotnie powiększony pozorny obraz przedmiotu
mikroskop optyczny
mikroskop optyczny
przyrząd optyczny składający się z obiektywu i okularu, którego zadaniem jest obserwacja z dużym powiększeniem blisko położonych przedmiotów o niewielkich rozmiarach
soczewka rozpraszająca
soczewka rozpraszająca
soczewka rozpraszająca padające na nią światło
soczewka skupiająca
soczewka skupiająca
soczewka skupiająca padające na nią światło
Zadania podsumowujące lekcję
RnH8TX6ygDFks1
Ćwiczenie 7
RBrloMP7IQF9g2
Ćwiczenie 8
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”. . Gdy obserwowany przedmiot znajduje się w ognisku soczewki, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Gdy przedmiot znajduje się w odległości równej podwojonej ogniskowej soczewki skupiającej, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Gdy przedmiot znajduje się w odległości większej od podwojonej ogniskowej od środka soczewki, wówczas powstały obraz jest pomniejszony i prosty.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Łączenie par. Oceń prawdziwość poniższych zdań. Przy każdym zdaniu w tabeli zaznacz „Prawda” albo „Fałsz”. . Gdy obserwowany przedmiot znajduje się w ognisku soczewki, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Gdy przedmiot znajduje się w odległości równej podwojonej ogniskowej soczewki skupiającej, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Gdy przedmiot znajduje się w odległości większej od podwojonej ogniskowej od środka soczewki, wówczas powstały obraz jest pomniejszony i prosty.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
Przeczytaj poniższe zdania i zaznacz, które są zgodne z prawdą, a które nie.
Prawda
Fałsz
Gdy obserwowany przedmiot znajduje się w ognisku soczewki, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.
□
□
Gdy przedmiot znajduje się w odległości równej podwojonej ogniskowej soczewki skupiającej, wówczas powstaje obraz odwrócony o tych samych rozmiarach co przedmiot.
□
□
Gdy przedmiot znajduje się w odległości większej od podwojonej ogniskowej od środka soczewki, wówczas powstały obraz jest pomniejszony i prosty.
□
□
Źródło: ZPE, licencja: CC BY 3.0.
Ćwiczenie 9
R10y0qOuGoUhZ
Wybierz dowolne dwa promienie, aby skonstruować obraz przedmiotu w pierwszej soczewce, a następnie skonstruuj obraz w drugiej soczewce z pomocą dowolnych dwóch promieni konstrukcyjnych.