Diagnoza sprawności fizycznej – badanie wytrzymałości biegowej
Diagnoza sprawności fizycznej
– badanie wytrzymałości biegowej
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego. Uczeń:
1.2 ocenia poziom własnej aktywności fizycznej
Adresat: Uczniowie klasy I
Czas trwania: 45 min
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości
Uczeń:
wie, na czym polega test Coopera
wie, co to jest wytrzymałość i wydolność fizyczna
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności
Uczeń:
ocenia poziom własnej wytrzymałości ogólnej
Cele szczegółowe w zakresie postaw
Uczeń:
ma świadomość potrzeby diagnozy sprawności fizycznej
Metody nauczania: zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna
Formy i miejsce zajęć
Formy nauczania: indywidualna, frontalna
Miejsce ćwiczeń: stadion lekkoatletyczny
Przybory i przyrządy: Znaczniki, pachołki, rzutnik, komputer.
Zasoby multimedialne:
zestaw ilustracji: „Test Coopera”
zestaw ilustracji: „Berek Lawina”
film: „Rozgrzewka przed testem Coopera – wybrane ćwiczenia”
Opis przebiegu zajęć
Tok lekcyjny | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno‑metodyczne |
Część wstępna – 10 minut |
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji.
Zabawa ożywiająca – „ Berek zaczarowany” Jeden ćwiczący jest berkiem. Jego zadaniem jest złapanie pozostałych ćwiczących. „Zberkowany” ćwiczący wykonuje podpór przodem. Aby odczarować zaczarowaną osobę należy przejść pod nim. Zabawa ożywiająca – „Lawina” Jeden ćwiczący jest berkiem. „Zberkowany” ćwiczący chwyta za rękę berka i dalej biegnąc ,razem chwytają pozostałych do czasu, aż wszyscy zostaną złapani. Ćwiczenia kształtujące
| Ustawienie uczniów Teren zabawy wyznaczony pachołkami. Zabawę wykonujemy Uczniowie wykonują ćwiczenia do wyznaczonego miejsca. Ustawienie na obwodzie koła. Uczniowie wykonują ćwiczenia do wyznaczonego miejsca 4 razy. |
Część główna 25 – 30 minut | Realizacja testu wytrzymałości biegowej Coopera Uczniowie biegną na bieżni o długości 400m. Na trasie ustawione są znaczniki (co 25m) w celu szybszego odczytania pokonanej odległości. Bieg trwa 12 minut. Wykład nauczyciela Nauczyciel objaśnia uczniom istotę testu Coopera, podaje normy oraz interpretuje je. Przedstawia definicję wytrzymałości i wydolności fizycznej. | Uczniowie siedzą |
Część końcowa | Ćwiczenia uspokajające i rozciągające
Ćwiczenia organizacyjno – porządkowe. Zbiórka, pochwalenie najlepiej ćwiczących, podanie wyników testu oraz ich interpretacji. Sprzątnięcie sprzętu. | Uczniowie w rozsypce. Uczniowie ustawieni w dwuszeregu. Pokaz zestawu ilustracji. |
Normy dla chłopców (w metrach)
Wiek (lata) | SŁABO | ŚREDNIO | DOBRZE | BARDZO DOBRZE |
8 | 1652 | 2036 | 2441 | >2441 |
9 | 1807 | 2184 | 2639 | >2639 |
10 | 1822 | 2243 | 2682 | >2686 |
11 | 1866 | 2279 | 2704 | >2704 |
12 | 1968 | 2405 | 2788 | >2788 |
13 | 2029 | 2472 | 2863 | >2863 |
14 | 2114 | 2562 | 2926 | >2926 |
15 | 2167 | 2605 | 2937 | >2937 |
16 | 2205 | 2651 | 3041 | >3041 |
17 | 2239 | 2681 | 3017 | >3071 |
18 | 2331 | 2700 | 3086 | >3086 |
19 | 2199 | 2742 | 3162 | >3162 |
Normy dla dziewcząt (w metrach) |
Wiek (lata) | SŁABO | ŚREDNIO | DOBRZE | BARDZO DOBRZE |
8 | 1480 | 1760 | 2055 | >2055 |
9 | 1531 | 1910 | 2280 | >2280 |
10 | 1567 | 1940 | 2319 | >2319 |
11 | 1733 | 2040 | 2373 | >2373 |
12 | 1781 | 2145 | 2489 | >2489 |
13 | 1818 | 2150 | 2490 | >2490 |
14 | 1749 | 2055 | 2435 | >2435 |
15 | 1789 | 2075 | 2405 | >2405 |
16 | 1765 | 2095 | 2390 | >2390 |
17 | 1778 | 2080 | 2407 | >2407 |
18 | 1682 | 2045 | 2393 | >2393 |
19 | 1688 | 2070 | 2219 | >2219 |