Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Józef Ginter |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Siatka dyfrakcyjna |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 4) przeprowadza obliczenia liczbowe posługując się kalkulatorem; 12) przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania obserwacji, pomiarów i doświadczeń. X. Fale i optyka. Uczeń: 16) opisuje obraz powstający po przejściu światła przez siatkę dyfrakcyjną; stosuje do obliczeń związek między kątem dyfrakcji, stałą siatki i długością fali. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia eksperymentalno‑obserwacyjna - dostrzeganie i definiowanie problemów oraz odkrywanie rzeczywistości poprzez eksperymenty |
Metody nauczania: | doświadczenie, wykład |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | Kilka siatek dyfrakcyjnych o różnych stałych siatki, kilka laserów/wskaźników o różnych barwach |
Materiały pomocnicze: | Niniejszy e‑materiał „Siatka dyfrakcyjna” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel kieruje światło lasera/wskaźnika na siatkę dyfrakcyjną. Uczniowie opisują wynik doświadczenia. Następnie nauczyciel powtarza je z różnymi laserami/wskaźnikami oraz siatkami o różnych stałych siatki. Na bieżąco omawia z uczniami różnice w otrzymywanym obrazie. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel opisuje budowę i zasadę działania siatki dyfrakcyjnej oraz równania ją opisujące. Uczniowie, przy pomocy nauczyciela zauważają związek między równaniami a różnymi wynikami doświadczeń. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości i zrozumienia zasad działania siatki dyfrakcyjnej uczniowie rozwiązują zadania: 1, 3, oraz 5 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania: 2, 4, 6 oraz 8 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może posłużyć do powtórzenia materiału. |