Scenariusz zajęć

Autor: Tadeusz Moroń

Przedmiot: chemia

Temat: Otrzymywanie soli

Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i zakres rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego, kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym

Podstawa programowa:

Zakres podstawowy

VII. Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:

7) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające otrzymać różnymi metodami sole; pisze odpowiednie równania reakcji.

Zakres rozszerzony

VII.  Systematyka związków nieorganicznych. Uczeń:

7) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające otrzymać różnymi metodami: wodorotlenki, kwasy i sole; pisze odpowiednie równania reakcji;

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  • kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;

  • kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;

  • kompetencje cyfrowe;

  • kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • wymienia metody otrzymywania soli;

  • pisze i uzgadnia równania reakcji otrzymywania soli;

  • wskazuje metodami, jakimi można otrzymać daną sól.

Strategie nauczania:

  • asocjacyjna;

  • problemowa.

Metody i techniki nauczania:

  • burza mózgów;

  • eksperyment uczniowski;

  • dyskusja dydaktyczna;

  • analiza tekstu źródłowego;

  • ćwiczenia uczniowskie;

  • technika zdań podsumowujących.

Formy pracy:

  • praca w parach;

  • praca w grupach;

  • praca zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

  • komputery z głośnikami i dostępem do internetu;

  • słuchawki;

  • rzutnik multimedialny;

  • zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;

  • tablica interaktywna/tablica;

  • pisak/kreda.

Przebieg zajęć

Faza wstępna:

  1. Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel wykorzystuje pytania zawarte we wprowadzeniu do e‑materiału, np.: Jak sądzisz, czy otrzymywanie soli kuchennej (chlorku sodu) metodą laboratoryjną jest również główną metodą otrzymywania soli na skalę przemysłową?

  2. Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele.

  3. Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół pojęcia „otrzymywanie soli”.

  4. Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, jakie zostaną użyte w czasie lekcji.

Faza realizacyjna:

  1. Eksperyment uczniowski „Otrzymywanie soli różnymi sposobami”. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy: 
    I grupa - kwas + metal (kwas solny + magnez);
    II grupa - tlenek metalu + kwas (tlenek magnezu + kwas azotowy(V));
    III grupa - wodorotlenek + kwas (wodorotlenek wapnia + kwas solny);
    IV grupa - sól (I) + sól (II) (azotan(V) srebra(I) + chlorek sodu);
    V grupa - sól + kwas (węglan wapnia + kwas solny);
    VI - metal + rozpuszczalna sól mniej aktywnego metalu (magnez + azotan(V) srebra(I));
    VII grupa - wodorotlenek + sól (wodorotlenek potasu + siarczan(VI) miedzi(II).

  2. Prowadzący zajęcia rozdaje uczniom karty pracy, szkło, sprzęt laboratoryjny i potrzebne odczynniki oraz przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas przeprowadzania eksperymentu. Uczniowie w grupach formułują pytania badawcze, hipotezy i zapisują je w kartach pracy, obserwują zmiany podczas przebiegu eksperymentu, zapisują je, formułują i zapisują wnioski oraz równania reakcji chemicznych. Po zakończonej pracy chętni lub wskazani uczniowie prezentują efekty pracy grup na forum klasy.

  3. Analiza materiału źródłowego w e‑materiale „Otrzymywanie soli”. Nauczyciel inspiruje uczniów do dyskusji w kontekście pozostałych sposobów otrzymywania soli, które nie zostały użyte w eksperymentach podczas lekcji.

  4. Uczniowie w wirtualnym laboratorium w parach próbują otrzymać różne sole oraz próbują za pomocą doświadczenia ustalić reguły rządzące poszczególnymi metodami otrzymywania soli. Uczniowie wspólnie tworzą tabelę, w której zapisują reguły otrzymywania soli.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, wykorzystując pytania z e‑materiału, np.: Jak jest zbudowana sól? Jakie produkty otrzymamy w reakcji: metal aktywny + kwas? Co jest istotą reakcji zobojętniania? Jaki warunek musi być spełniony by zaszła reakcja strąceniowa?

  2. Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania podsumowujące, które uczniowie mogą zgromadzić w portfolio:

  • Przypomniałem sobie, że...

  • Co było dla mnie łatwe...

  • Czego się nauczyłam/łem...

  • Co sprawiało mi trudność...

Praca domowa:

Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczeń w e‑materiale – „Sprawdź się”.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:

Wirtualne laboratorium  może zostać wykorzystane przez uczniów podczas przygotowywania się do zajęć lub sprawdzianu wiedzy.

Materiały pomocnicze:

  1. Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):

  • Jak jest zbudowana sól?

  • Jakie produkty otrzymamy w reakcji: metal aktywny + kwas?

  • Co jest istotą reakcji zobojętniania?

  • Jaki warunek musi być spełniony by zaszła reakcja strąceniowa? 2. Karty charakterystyk substancji.

  1. Wskazówki metodyczne do przeprowadzenia eksperymentu:

Szkło i sprzęt laboratoryjny:

  • statywy do probówek;

  • łyżeczki;

  • probówki;

  • zlewki;

  • łapy do probówek;

  • pipety.

Odczynniki chemiczne:

  • wióry magnezowe;

  • kwas chlorowodorowy;

  • woda;

  • tlenek magnezu;

  • kwas azotowy(V);

  • wodorotlenek wapnia;

  • węglan wapnia;

  • wodny roztwór azotanu(V) srebra(I);

  • wodny roztwór wodorotlenku potasu;

  • wodny roztwór siarczanu(VI) miedzi(II);

  • wodny roztwór chlorku sodu.

Karta pracy ucznia:

R1dO4B5l6lmhx

Plik PDF o rozmiarze 98.14 KB w języku polskim