Autorka e‑materiału: Anna Faszcza

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Technology in Sport / Technologia w sporcie

Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.10, II.5, III.4, V.1, V.6, VII.4, VIII.2, VIII.3, X, XII, XIII, XIV

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu nowoczesnych technologii stosowanych w sporcie.

  2. Uczeń opisuje urządzenia i systemy, które są używane w sporcie.

  3. Uczeń opisuje wady i zalety stosowania technologii w sporcie.

  4. Uczeń wyraża opinię na temat zasadności używania technologii w sporcie.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat nowoczesnego sportu.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą technologii używanych w sporcie.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konektywizm

  4. podejście humanistyczne

  5. metoda podająca (praca z tekstem/prezentacją multimedialną)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel zwraca uwagę na tytuł lekcji i pyta uczniów: What is the first thing that comes to your mind when you see the phrase „technology in sport”? Uczniowie podają swoje skojarzenia na forum klasy, a nauczyciel notuje je na tablicy. Następnie prosi o rozwinięcie.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Na forum klasy podają odpowiedzi. Sprawdzają, czy wyrażenia z ćwiczenia pojawiły się na liście ich własnych pomysłów.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst Infinite Possibilities i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują w parach Exercise 4 (Przeczytaj). Starają się nie zaglądać do tekstu.

  4. W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie wykonują Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z prezentacją na forum klasy i wykonują kolejno Exercise 23 (Prezentacja multimedialna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Chętna osoba nanosi je na tablicę multimedialną.

  6. Uczniowie pracują w parach i ustnie wykonują polecenie z Exercise 4 (Prezentacja multimedialna): Based on the information from the presentation, name two advantages and two disadvantages of using technology from the perspective of:

  • a performer;

  • an official;

  • a spectator.

    Chętne osoby prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Nauczyciel rozpisuje na tablicy tabelkę z kategoriami związanymi z tematem lekcji: Equipment, Systems, People, Actions. Uczniowie wpisują wyrazy, które zapamiętali z lekcji w poszczególne rubryki. Następnie uczniowie Exercise 1 (Sprawdź się). 

  2. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Sprawdź się). Sprawdzają odpowiedzi w parach, po czym nanoszą je na tablicę.

  3. Uczniowie w małych grupach dyskutują na temat z Exercise 7 (Sprawdź się): Is using technology in sport cheating? Reprezentanci grup relacjonują dyskusje na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 2, 3, 4 oraz 6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have volunteered to write a post on the school blog about sports technology. In the blog:

  • give examples of technological innovations used in two disciplines;

  • mention two advantages of sports technology;

  • write two disadvantages of it;

  • express your opinion on using sports technology and give an example of a situation where technology is used to solve a controversial issue in team sports.

Your entry should be 100–150 words long.

Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach i tworzą mapę pojęć ze słownictwem z prezentacji. Mapa opiera się na trzech głównych węzłach: performers, spectators, officials, wokół których uczniowie zamieszczają użycia technologii oraz jej wady i zalety.