Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: The Fourth of July / Czwartego lipca
Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.9, II.4, III.1, III.4, III.6, V.1, V.2, V.7
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z amerykańskim świętem niepodległości.
Uczeń rozmawia o święcie niepodległości w USA.
Uczeń potrafi porównać charakter obchodów święta niepodległości w USA i w Polsce.
Cele motywacyjne:
Uczeń kształtuje wiedzę na temat historii i tradycji Stanów Zjednoczonych, pozwalającą na pełniejsze rozumienie treści kulturowych, takich jak książki i filmy odwołujące się do historii USA.
Uczeń rozwija świadomość różnic kulturowych i postawę kosmopolityczną ułatwiającą podróżowanie i komunikowanie się.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z prezentacją multimedialną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie Why do Americans celebrate on the 4th of July? (Przeczytaj). Pyta uczniów co widzą na zdjęciu i o odpowiedź na pytanie pod zdjęciem. Uczniowie udzielają odpowiedzi na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą ogólną.
W ramach rozgrzewki uczniowie łączą wyrazy z definicjami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pobieżnie tekst The United States and Independence (Przeczytaj) i samodzielnie wybierają właściwy tytuł w Exercise 2 (Przeczytaj).
Uczniowie czytają tekst dokładnie i w parach wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Chętni odczytują odpowiedzi na forum klasy i uzasadniają je cytatami z tekstu.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają Exercise 4 (Przeczytaj), a chętne osoby nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają na forum klasy na pytania:
What do you know about the Polish Independence Day? When is it?
What historical event does it commemorate?
How do Poles celebrate Independence Day?
Nauczyciel zapisuje fakty na tablicy.
Uczniowie ponownie czytają tekst, podkreślając kluczowe informacje. Bazując na informacjach z tablicy i tekstu z e‑materiału uczniowie rozmawiają w parach. Jedna osoba przyjmuje rolę amerykańskiego ucznia, a druga ucznia polskiego i opowiadają sobie na temat historii święta niepodległości w kraju, który reprezentują. Po czym zamieniają się rolami.
W ramach przygotowania do pracy z prezentacją uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Prezentacja multimedialna). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie oglądają i słuchają prezentacji multimedialnej i w parach na urządzeniach mobilnych porządkują wyrażenia w Exercise 2 (Prezentacja multimedialna). Nanoszą rozwiązanie na tablicę.
Uczniowie ponownie oglądają i słuchają prezentacji. W parach porządkują elementy w Exercise 3 (Prezentacja multimedialna) i nanoszą je na tablicę multimedialną.
Korzystając z informacji zawartych w prezentacji, uczniowie wykonują Exercise 4 oraz 5 (Prezentacja multimedialna).
Uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrażeń z prezentacji wykonując Exercise 5 (Przeczytaj). Pracują w parach, gdzie jeden uczeń literuje dane słowo do wpisania w lukę w zdaniu, a drugi stara się poprawnie je zapisać. W kolejnym zdaniu z ćwiczenia zamieniają się rolami.
Faza podsumowująca:
Uczniowie czytają dialog w Exercise 4 (Sprawdź się) i dopasowują brakujące zdania. Chętna osoba odczytuje odpowiedzi.
Uczniowie w parach tworzą i odgrywają dialog, w którym jedna osoba jest dziennikarzem, a druga opowiada o świętowaniu Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–3 i 5–7 (Sprawdź się).
Uczniowie piszą pracę domową na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You were in the United States on the 4th of July. You really enjoyed the Independence Day celebrations. Write a blog post about your experience. In the post:
describe two forms of entertainment you took part in;
write what you ate;
talk about the decorations you saw.
Your post should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Prezentacja multimedialna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie w parach lub w zespołach tworzą kolaż lub prezentację multimedialną z ilustracjami (np. zdjęcie Deklaracji Niepodległości, zdjęcie Bostonu i fajerwerków). Na następnej lekcji odtwarzają z wykorzystaniem wizualnych podpowiedzi treści i wyrażenia wprowadzone podczas lekcji. Mogą to zrobić w ramach pracy domowej lub po odpowiednim przygotowaniu materiałów na kolejnej lekcji.