Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Horse Whisperers / Zaklinacze koni
Grupa docelowa: klasa 2 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, I.13, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, VII.14, VIII.1, VIII.2, VIII.3, XI, XII, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu pracy z końmi.
Uczeń potrafi przytaczać rozkazy, używając mowy zależnej.
Uczeń wyraża opinię na temat zawodu zaklinacza koni.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat pracy z końmi.
Uczeń kształtuje wiedzę dotyczącą zawodu zaklinacza koni.
Uczeń rozwija ciekawość świata.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konektywizm
metoda podająca (praca z tekstem/filmem, wyjaśnienie)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy, inscenizacja)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów: Who is a horse whisperer? What does he/she do? Uczniowie odpowiadają na forum klasy zgodnie z posiadaną wiedzą.
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj).
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Horse Whisperers i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy, odwołując się do konkretnych fragmentów tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj): Who are horse whisperers and what do they do? Share what you’ve just learnt in your own words using 4–5 sentences.
Nauczyciel wyjaśnia zasady mowy zależnej dla rozkazów, zakazów i porad. Następnie na forum klasy uczniowie wykonują Exercise 5 oraz 6 (Przeczytaj).
W ramach przygotowania do pracy z filmem uczniowie wykonują Exercise 1 (Film). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z filmem i wykonują Exercise 2 i 3 (Film). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Film). Podają odpowiedzi na forum klasy, a chętna osoba nanosi je na tablicę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytanie: Would you like to be a horse whisperer? Why? Why not?
Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Porównują odpowiedzi w parach i prezentują je na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You want to become a horse whisperer. Write an email about it to a friend from England in which you:
explain why you want to follow this career path;
define who horse whisperers are;
summarise what they do;
ask your friend what they think of your profession choice.
Your answer should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Film z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie odgrywają scenę wywiadu, w którym jedna osoba wciela się w rolę dziennikarza, a druga – zaklinacza koni. Inscenizacje poprzedzone są przygotowaniem 3‑4 pytań i słownictwa z filmu. Pytania powinny dotyczyć pracy zaklinacza koni, np.: How did you become a horse whisperer? What do you do in your job? What does your typical work day look like?
Uczniowie odgrywają scenę dwa razy, zamieniając się rolami.