Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jarosław Krakowski |
Przedmiot: | fizyka |
Temat zajęć: | Zależność oporu właściwego od ruchliwości nośników ładunku |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | IBSE (Inquiry‑Based Science Education - nauczanie/uczenie się przedmiotów przyrodniczych przez odkrywanie/dociekanie naukowe). |
Metody nauczania | wykład problemowy, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca zespołowa |
Środki dydaktyczne: | rzutnik multimedialny, zestaw ćwiczeń, symulacja interaktywna |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
W dyskusji wstępnej nauczyciel określa wiedzę wyjściową uczniów. Przykładowe pytania to:
Nauczyciel następnie definiuje pojęcie ruchliwości nośników i zadaje uczniom pytania, mające na celu przypomnienie wiadomości o ruchu nośników:
| |
Faza realizacyjna: | |
Na podstawie modelu klasycznego uczniowie korzystając ze wskazówek nauczyciela wyprowadzają zależność między oporem właściwym a koncentracją nośników i ruchliwością. | |
Faza podsumowująca: | |
Rozwiązanie zadań 2 i 3 w celu zweryfikowania wiedzy zdobytej przez uczniów na lekcji. | |
Praca domowa: | |
Zadania: 1, 4, 5, 6, 7, 8 w celu utrwalenia wiedzy zdobytej na lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Może być wykorzystane przy omawianiu wpływu temperatury na opór elektryczny i przy powtarzaniu wiadomości. |