Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Badanie rzutu ukośnego |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | metoda projektu |
Metody nauczania: | metoda projektu |
Formy zajęć: | praca w grupach |
Środki dydaktyczne: | komputery dla każdej grupy uczniów |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie przed lekcją zapoznają się z symulacją. Nauczyciel na początku lekcji odpowiada na pytania i wyjaśnia ewentualne wątpliwości oraz przedstawia uczniom zadanie, który mają wykonać – zaprojektowanie gry komputerowej opartej na rzucie ukośnym. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach pracują nad projektem gry. Projekt może przybrać postać: | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości uczniów powstałe podczas pracy nad projektem. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości o rzucie ukośnym uczniowie rozwiązują zadania: 1, 3, 6 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Uczniowie mogą zapoznać się z symulacją także na początku lekcji. |