Sprawdź się
Piłka w chwili t = 0 znajdowała się w początku układu współrzędnych. Przyjmij g = 10 m/s2. Składowe prędkości podaj z dokładnością do części dziesiętnych. x(t) = luka do uzupełnienia m/s luka do uzupełnienia luka do uzupełnienia
Piłkarz kopnął piłkę z ziemi pod kątem 45o do powierzchni gruntu z prędkością o wartości 3 . Oś x układu współrzędnych jest równoległa do podłoża, oś y jest skierowana pionowo w górę. Uzupełnij równania zależności x(t) i y(t) wstawiając w puste pola odpowiednie działania i symbole.
Piłka w chwili t = 0 znajdowała się w początku układu współrzędnych. Przyjmij g = 10 . Składowe prędkości podaj z dokładnością do części dziesiętnych.
, , , , , , ,
, , , , , , , , ,
W układzie współrzędnych, w którym oś x umieszczona jest równolegle do podłoża, a oś y jest skierowana pionowo w górę, prędkość początkowa piłki wynosiła [4 , 11 ]. Wyznacz wartość prędkości piłki po 2 sekundach ruchu. Przyjmij przyspieszenie ziemskie równe 10 , wartość prędkości podaj z dokładnością do dziesiętnych części.
v = ............ .
Wykres przedstawia zależność składowej vy prędkości od czasu dla ciała wykonującego rzut ukośny. Wiedząc, że t0 wynosi 2 s, wyznacz składową vy0 prędkości początkowej. Przyjmij przyspieszenie ziemskie równe 10 .
vy0 = ............ .
Wyznacz, jak daleko poleci piłka rzucona z prędkością początkową opisaną wektorem
[4 , 8 ]? Oś y układu współrzędnych skierowana jest pionowo do góry, a oś x - poziomo. Przyjmij przyspieszenie ziemskie równe 10 .
Zasięg piłki to ............ m.
Największy zasięg uzyskamy, gdy rzucimy ciało z prędkością o ustalonej wartości pod kątem 45o. Wyznacz maksymalny zasięg piłki, która została rzucona z prędkością o wartości 4 . Przyspieszenie grawitacyjne przyjmij równe 10 .
Zasięg wynosi ............ m.
Określ, które ciało poleci dalej - ciało rzucone z prędkością początkową na Ziemi (przyspieszenie ziemskie przyjmij równe , czy ciało rzucone z prędkością początkową na planecie, na której przyspieszenie grawitacyjne wynosi . Oś układu współrzędnych w obu przypadkach ustawiona jest pionowo do góry, oś - poziomo.
Zmodyfikuj równania zależności położenia od czasu dla rzutu ukośnego tak, by opisywały również sytuację, gdy ciało jest rzucane z pewnej wysokości H ponad powierzchnią ziemi. Załóż, że układ współrzędnych jest umieszczony w taki sam sposób jak w części "Przeczytaj". Uzupełnij poniższe puste pola odpowiednimi działaniami i symbolami, aby otrzymać poprawną postać tych wzorów:
, , , ,
, , , , , , , , ,