Symulacja interaktywna
Badanie rzutu ukośnego
Uruchom symulację i sprawdź, jaki wpływ na zasięg rzutu ukośnego ma zmiana: masy ciała, prędkości początkowej oraz przyspieszenia grawitacyjnego.
W niniejszej symulacji możesz zobaczyć, jak wygląda rzut ukośny ciał o różnej masie, rzuconych z różną prędkością początkową, dla różnych wartości przyspieszenia grawitacyjnego. Opory ruchu pomijamy.
Po wybraniu interesujących Cię parametrów naciśnij przycisk „START”.
Uwaga. Praca z symulacją jest wygodniejsza po przełączeniu na widok pełnoekranowy.
Poniżej znajduje się zestaw pytań, na które możesz odpowiedzieć wykonując symulację rzutu ukośnego lub odpowiednie obliczenia. Warto byś spróbował najpierw uzyskać odpowiedź za pomocą obliczeń, a następnie sprawdził jej poprawność za pomocą symulacji.
Wskaż, które ze zdań są prawdziwe - przyjmując, że pomijamy opory ruchu.
- Dwa jednakowe ciała zostały rzucone z tą samą prędkością początkową na różnych planetach. Dalej poleci ciało znajdujące się na planecie o większym przyspieszeniu grawitacyjnym.
- Dwa ciała znajdujące się na jednej planecie zostały rzucone z tą samą prędkością początkową. Krócej będzie trwał ruch ciała o większej masie.
- Ciało o masie 10 kg, rzucone z prędkością początkową, której składowe mają postać: [2 m/s, 2 m/s] na Księżycu będzie miało zasięg 5 m.
Rzut ukośny jest jednym z najczęściej występujących w otaczającym nas świecie rodzajów ruchu. Mamy z nim do czynienia za każdym razem, kiedy rzucamy jakimś przedmiotem w polu grawitacyjnym - na przykład piłką lub kamykiem. Warto jest więc znać jego podstawowe własności.
Zapoznaj się z przedstawionymi problemami. Przeprowadzą cię one przez istotne cechy rzutu ukośnego i jego trajektorii. Jeżeli nie masz pewności, czy twoja odpowiedź jest prawidłowa, to pamiętaj, że zawsze możesz posłużyć się intuicją i zgadnąć - jeżeli odpowiedź będzie błędna, to przeczytaj podpowiedź, która naprowadzi cię na właściwe tory.
Przyjmij, że zaniedbujemy całkowicie opór powietrza, a ciało rzucane jest z pewną prędkością początkową pod niezerowym kątem do podłoża (osi X). Załóż też, że siła grawitacji jest stała i wskazuje w kierunku podłoża.
Czy jesteś w stanie uzasadnić poprawną odpowiedź z poprzedniego problemu?
Przyspieszenie grawitacyjne na Jowiszu jest około sześć razy większe, niż na Marsie. Na której z tych planet zasięg rzutu ukośnego będzie większy, przy założeniu, że pozostałe parametry rzutu są takie same? Czy jesteś w stanie intuicyjnie wyjaśnić, dlaczego tak będzie?