Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Ewelina Kędzierska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Opis oddziaływania grawitacyjnego za pomocą prawa powszechnego ciążenia |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: IV. Grawitacja i elementy astronomii. Uczeń: 2) stosuje do obliczeń związek między przyspieszeniem grawitacyjnym na powierzchni planety, a jej masą i promieniem. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended‑learning |
Metody nauczania: | merytoryczna dyskusja wprowadzająca, obserwacja, doświadczenia, podsumowująca rozmowa kierowana. |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | tablica multimedialna lub komputer z rzutnikiem |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel rozpoczyna lekcję poprzez zaciekawienie uczniów tematem – efekt ten może uzyskać poprzez odniesienie do życia codziennego, pokazanie powszechności oddziaływania grawitacyjnego (np. policzenie siły działającej pomiędzy dwoma siedzącymi obok siebie osobami lub między łóżkiem a człowiekiem). Nauczyciel rozpoznaje wiedzę wyjściową uczniów w kontekście realizowanego tematu oraz nawiązuje do tej wiedzy w merytorycznej dyskusji wprowadzającej. Uczniowie powinni krótko scharakteryzować oddziaływanie grawitacyjne oraz podać treść prawa powszechnego ciążenia. | |
Faza realizacyjna: | |
• Konstruowanie wiedzy z zakresu nowego tematu: • Kolejny etap lekcji obejmuje rekonstruowanie wiedzy uczniów: | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel przeprowadza z uczniami rozmowę, podczas której omawiają rozwiązywane w trakcie lekcji zadania. Dodatkowo prosi uczniów o wskazanie problemów napotkanych w czasie samodzielnej pracy. | |
Praca domowa: | |
Zadaniem uczniów jest zapoznanie się z filmem samouczkiem dołączonym do niniejszego e‑materiału w celu utrwalenia omawianych zagadnień. Dodatkowo uczniowie powinni wykonać polecenie umieszczone pod samouczkiem i jedno, wybrane przez nauczyciela zadanie rachunkowe, spośród dołączonych do e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Film samouczek może być wykorzystany w pracy samodzielnej ucznia przed lekcją. |