Sprawdź się
W Stumilowym Lesie prawo grawitacji jest powszechnie znane. Każdy jego mieszkaniec wie, że siła wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego zależy od iloczynu mas i odległości między nimi. Jak zmieni się siła grawitacji między Kubusiem a Tygryskiem, jeśli Kubuś zje na raz ms = 20 kilogramowy słoik miodku? Załóż, że masa Kubusia przed posiłkiem wynosi mK = 30 kg, masa Tygryska mT = 25 kg, a odległość między nimi r = 1 m. Zaznacz prawidłowe stwierdzenie:
- Siła oddziaływania grawitacyjnego zmaleje
- Siła oddziaływania grawitacyjnego wzrośnie
- Siła oddziaływania grawitacyjnego nie ulegnie zmianie
Wybierz rysunek, który poprawnie ilustruje siły oddziaływania grawitacyjnego dwóch ciał.
- A
- B
- C
- D
- E
Kiedy Krzyś czytał podręcznik do fizyki, Kubuś zaglądał mu przez ramię i zadawał wiele pytań. Chłopiec z pasją odpowiadał mu na pytania. Jednak Kubuś powiedział, że nie chce, by fizyka była tylko teorią. Podniósł z Ziemi kilka przedmiotów: szyszkę, kilogramowy kamień i kawałek drewna. Zaproponuj doświadczenie obrazujące siłę grawitacyjną, które mógłby wykonać z użyciem tych przedmiotów.
Kubuś Puchatek upuścił na powierzchni pewnej planety kamyk. Spadał on z przyspieszeniem około 5 m/s2. Wiedząc, że jego przyspieszenie na powierzchni Ziemi wynosi około 10 m/s2, może to oznaczać, że:
- planeta ma masę taką samą, jak Ziemia, lecz dwa razy mniejszy promień
- planeta ma masę taką samą, jak Ziemia, lecz dwa razy większy promień
- promień planety jest taki sam, jak promień Ziemi, a jej masa – dwa razy większa
- promień planety jest taki sam, jak promień Ziemi, a jej masa – dwa razy mniejsza
- promień planety jest dwa razy większy niż promień Ziemi, a jej masa dwa razy większa niż masa Ziemi
Masa Ziemi Mz = 6 · 1024 kg
Stała grawitacji G = 6,67 · 10−11 Nm2kg-2
Średni promień Ziemi Rz = 6370 km
Wynik podaj w niutonach, w zaokrągleniu do liczb całkowitych.
Odpowiedź: [podaj wynik w] N
Kubuś Puchatek o masie m = 20 kg siedzi na polance. Oblicz, z jaką siłą przyciąga go Ziemia, jeżeli:
Masa Ziemi Mz = 6 · 1024 kg
Stała grawitacji G = 6,67 · 10−11 Nm2kg-2
Średni promień Ziemi Rz = 6370 km
Wynik podaj w niutonach, w zaokrągleniu do liczb całkowitych.
Odpowiedź: ............ N.
Odpowiedź: [podaj wynik] · 10-9
Kubuś Puchatek mający masę mK = 20 kg i Prosiaczek o masie mP = 4 kg siedzą na polance w odległości r = 1 m. Oszacuj wartość siły ich wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego. Wynik podaj w niutonach w postaci wykładniczej, w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku.
Odpowiedź: ............ · 10-9 N
Odpowiedź: [podaj wynik] razy.
Oblicz, ile razy mniejsza jest wartość siły grawitacji działającej na Kubusia Puchatka znajdującego się w kosmosie, w odległości równej czterem promieniom Ziemi licząc od jej powierzchni, od wartości siły grawitacji działającej na niego na powierzchni Ziemi.
Odpowiedź: ............ razy.
W pobliżu powierzchni Ziemi na Maleństwo o masie m = 1 kg działa siła ciężkości wynosząca około FIndeks dolny zz = 10 N. Jaki promień r musiałaby mieć platynowa kula, aby na Maleństwo znajdujące się na jej powierzchni działała taka sama siła? Gęstość platyny wynosi 21090 kg/mIndeks górny 33 . Do obliczeń przyjmij wartość liczby pi=3,14. Wynik podaj w zaokrągleniu do pełnych kilometrów.