Autorka e‑materiału: Anna Olewińska‑Bylniak

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Mindfulness Practice / Praktyka uważności

Grupa docelowa: klasa 8 szkoła podstawowa

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, II.5, III.4,V.5, V.8

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo dotyczące praktyki uważności.

  2. Uczeń potrafi wyjaśnić, czym jest uważność.

  3. Uczeń potrafi opisać różne ćwiczenia na uważność.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija wiedzę na temat metod uważności.

  2. Uczeń rozwija samoświadomość i kształtuje świadomość potrzeby uważności dla własnej kondycji psychicznej.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk, skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem/plikiem audio, wyjaśnienie)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca indywidualna

  2. praca w grupach

  3. praca w parach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne::

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel wyświetla na tablicy zdjęcie „Mindfulness Practice” (Wprowadzenie) i mówi: Look at the word „mindfulness”. What words is it made of? What does the word mean? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  2. Nauczyciel wyświetla zdjęcie osoby medytującej „Mindfulness can change your life” (Przeczytaj) i pyta:

  • What does the picture show?

  • What is the person doing?

  • Do you meditate?Why/why not?

Uczniowie odpowiadają na forum klasy.

  1. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie rozwiązują wykreślankę w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają tekst How to Be More Present?, a następnie dopasowują wyrazy do ich tłumaczeń w Exercise 2 (Przeczytaj).

  2. Uczniowie ponownie czytają tekst i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają je, powołując się na cytaty z tekstu.

  3. Uczniowie, pracując w parach, uzupełniają luki w Exercise 4 (Przeczytaj). Prezentują odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę multimedialną.

  4. Uczniowie pracują w parach i odpowiadają na pytania:

  • Would you like to try mindfulness? Why/why not?

  • What could you do to practice mindfulness?

  • In which situations could it be useful?

Następnie ochotnicy prezentują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.

  1. W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie rozwiązują rebus w Exercise 1 (Plik audio). Następnie nauczyciel prosi uczniów, by odnieśli się do cytatu otwierającego sekcję Plik audio: „The best way to capture a moment is to pay attention. This is how we cultivate mindfulness”.

  2. Uczniowie słuchają nagrania, po czym wybierają odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Odpowiedzi prezentują na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  3. Uczniowie ponownie słuchają nagrania i uzupełniają Exercise 3 (Plik audio). Odczytują zdania i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  4. Nauczyciel prosi uczniów, by na forum klasy przywołali kolejne kroki ćwiczenia na uważność. Zapisuje je na tablicy, a następnie proponuje uczniom krótkie ćwiczenie w parach na uważność. Jedna osoba wydaje polecenia koledze/koleżance, a druga stara się skupić na chwili obecnej, po czym zamieniają się rolami. Na koniec uczniowie dzielą się spostrzeżeniami na temat odczuć podczas ćwiczenia.

Faza podsumowująca:

Uczniowie w parach rozmawiają, odpowiadając na pytanie z Exercise 4 (Plik audio): How do you practise mindfulness? Chętni dzielą się odpowiedziami na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się:).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Imagine you're interested in mindfulness and you practice it. In the email to your friend from England:

  • write where you've learned about mindfulness;

  • describe your practice;

  • explain why you do it.

Write 50–120 words.

  1. Chętni uczniowie stosują praktykę uważności przez najbliższe 7 dni i opisują wrażenia na kolejnej lekcji.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

Uczniowie pracują w parach. Tworzą wywiad dziennikarza/dziennikarki z ekspertem/ekspertką do spraw zdrowia psychicznego. Uczniowie zapisują kilka pytań na temat mindfulness, po czym odgrywają scenkę wywiadu, zamieniając się rolami. Ochotnicy/ochotniczki prezentują scenki na forum klasy.