Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Środek masy a środek sił |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechanika bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | odwrócona klasa (flipped classroom) |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym |
Materiały pomocnicze | e‑materiały pt. Iloczyn wektorowy, Jak definiuje się moment siły? Jak wyznaczyć moment siły? |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel prosi wcześniej uczniów o wysłuchanie audiobooka z niniejszego e‑materiału. Rozpoczynając lekcję nauczyciel pyta uczniów, jaka jest różnica między środkiem masy i środkiem ciężkości. Po dyskusji w klasie nauczyciel prezentuje na ekranie obiekt w jednorodnym i niejednorodnym polu grawitacyjnym i prosi ochotnika o zaznaczenie w obu wypadkach położenia środka masy i środka ciężkości. Nauczyciel może posłużyć się w tym miejscu zadaniami numer 5 i 6 z niniejszego e‑materiału. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel zaznacza, że opisane zależności nie dotyczą wyłącznie sił w polu grawitacyjnym. Nauczyciel pyta uczniów, gdzie można spotkać inne przypadki jednorodnych i niejednorodnych pól sił (elektrycznych, magnetycznych, grawitacyjnych). Nauczyciel prosi ochotnika o rozwiązanie zadania numer 8 z niniejszego e‑materiału, pomagając mu zaprezentować prawidłowy wynik na tablicy. | |
Faza podsumowująca: | |
W podsumowaniu nauczyciel zwraca uwagę na to, że ziemskie pole grawitacyjne nigdzie nie jest jednorodne – że posługiwanie się stałą fizyczną g jest przybliżeniem. Zachęceni przez nauczyciela uczniowie podają przykłady sytuacji, kiedy można, a kiedy nie należy stosować tego przybliżenia. Nauczyciel prowadzi dyskusję na temat stosowania przybliżeń w fizyce. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie już poświęcili czas na przygotowanie do lekcji w ramach odwróconej klasy, więc praca domowa w tym wypadku nie powinna być obowiązkowa. Nauczyciel powinien jednak zachęcić uczniów do przejrzenia nierozwiązanych zadań z części „Sprawdź się” tego e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium (w formie audiobooku) można wykorzystać w fazie wprowadzającej lekcji, jako punkt wyjścia do dyskusji. Tak, jak zaproponowano w tym scenariuszu nauczyciel może zlecić uczniom, by wysłuchali ten audiobook przed lekcją. |