Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Agnieszka Ruzikowska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Zależność drogi w funkcji czasu w ruchu jednostajnie przyspieszonym |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | IBSE |
Metody nauczania: | pogadanka |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel poprosił uczniów, by zapoznali się w domu z grafiką interaktywną i wykonali polecenia aktywizujące. Na początku lekcji nauczyciel zbiera od uczniów obserwacje na temat zależności drogi od czasu, zwracając uwagę na takie cechy tej zależności, jak monotoniczność i miejsca zerowe. Podczas tego etapu nauczyciel wyświetla grafikę na ekranie. Uczniowie próbują uzasadnić te cechy, opierając się na obserwacjach (na przykład – zależność drogi od czasu powinna być rosnąca, bo nie ma możliwości, by droga przebyta przez ciało zmniejszyła się). | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w formie pogadanki wyprowadza zależność drogi od czasu – warto w tym momencie przedstawić uzasadnienie, dlaczego możemy wyznaczać drogę za pomocą obliczania pola pod wykresem v(t). Następnie uczniowie samodzielnie wyznaczają zależność drogi od czasu w ruchu, w którym w pewnym momencie zmienia się wartość przyspieszenia. Nauczyciel odpowiada na pojawiające się pytania i wyjaśnia ewentualne wątpliwości. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie wykonują zadanie 2, 3 i 5 z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel pełni rolę doradcy i kontroluje pracę uczniów. | |
Praca domowa: | |
Zadanie 4, 6 i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Uczniowie mogą analizować grafikę na początku lekcji. |