Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Przemysław Michalski |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Badanie zależności pracy od przemieszczenia |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: II. Mechanika. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | flipped classroom |
Metody nauczania: | rozwiązywanie zadań |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | tablica |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Na poprzedniej lekcji nauczyciel zadał uczniom pracę domową w postaci zapoznania się z multimedium. Nauczyciel prosi uczniów o zdefiniowanie pracy w sensie fizycznym i porównanie tej definicji ze znaczeniem potocznym. Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów z życia codziennego, w których te znaczenia są ze sobą niezgodne. | |
Faza realizacyjna: | |
Faza realizacyjna polega na rekonstrukcji wiedzy uczniów przy wykorzystaniu zadań dołączonych do e‑materiału. Możliwe jest też wykorzystanie innych zadań, na podstawie których można wyprowadzić ogólne zależności pracy od wartości przemieszczenia. W ramach lekcji nauczyciel rozwiązuje z uczniami zadania 5–9. Po rozwiązaniu każdego zadania nauczyciel dyskutuje to rozwiązanie z uczniami – jaka jest relacja między pracą a przemieszczeniem? Jak należy rozumieć wynik danego zadania w świetle dwóch definicji pracy? Jakie przemiany energii zachodzą w danym zadaniu? | |
Faza podsumowująca: | |
W podsumowaniu nauczyciel odpowiada na pojawiające się pytania uczniów. W celu sprawdzenia rozumienia pojęcia pracy, nauczyciel prosi o wyjaśnienie sensu dowcipu: Na egzaminie z mechaniki, profesor prosi studenta o popchnięcie ciężkiej szafy stojącej przy ścianie. Zdziwiony student opiera się rękami o szafę i próbuje ją przesunąć. Niestety, szafa jest bardzo ciężka i ani drgnie. Po pewnym czasie profesor pyta czerwonego już i zdyszanego studenta: | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej nauczyciel proponuje uczniom inne zagadnienia, wiążące np. ruch jednostajnie przyspieszony (pod wpływem niezrównoważonej siły) z wartością pracy, np.: | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Można wykorzystać multimedium na lekcji i na jego podstawie wprowadzić i omówić pojęcie pracy siły. Można je wykorzystać również do omawiania zasady zachowania energii (symulacja zawiera możliwość wprowadzenia tarcia). |