Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Krystyna Wosińska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Teoria kinetyczno‑molekularna gazu doskonałego. |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia - wymagania ogólne |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia eksperymentalno‑obserwacyjna (dostrzeganie i definiowanie problemów). |
Metody nauczania: | - wykład informacyjny, |
Formy zajęć: | - praca w grupach, |
Środki dydaktyczne: | Komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego. |
Materiały pomocnicze: | E‑materiał: „Równanie stanu gazu doskonałego”. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Zainteresowanie tematem zgodnie z treścią we „Wprowadzeniu”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel wyprowadza wzór na ciśnienie gazu: Odwołuje się przy tym do wiedzy uczniów o zasadach dynamiki. Przykładowe pytania do uczniów: Jak w zderzeniu sprężystym cząsteczki ze ścianą zmieni się jej pęd? Jaki jest związek zmiany pędu z siłą, która wywołała zmianę? Jaka siła działa w zderzeniu na cząsteczkę, a jaka na ścianę? | |
Faza podsumowująca: | |
W celu sprawdzenia wiedzy uczniowie rozwiązują zadanie 7. Nauczyciel i uczniowie oceniają stopień przyswojonej wiedzy. | |
Praca domowa: | |
W celu powtórzenia i utrwalenia materiału uczniowie rozwiązują: obowiązkowo zadania 1 - 3, do wyboru jedno z zadań 4 - 6. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium bazowe można wykorzystać na lekcji i połączyć z wykonaniem zadania 8 oraz przedyskutowaniem wyników. Może też być wykorzystane przez uczniów po lekcji do powtórzenia i utrwalenia materiału. Zadania z multimedium II można potraktować jako zadania domowe lub niektóre z nich rozwiązać na lekcji. |