Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Danuta Jyż‑Kuroś
Przedmiot: chemia
Temat: Tajemnice szkła kwarcowego
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
2) opisuje proces produkcji szkła; jego rodzaje, właściwości i zastosowania.
Zakres rozszerzony
XI. Zastosowania wybranych związków nieorganicznych. Uczeń:
2) opisuje proces produkcji szkła; jego rodzaje, właściwości i zastosowania.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
porównuje najważniejsze teorie dotyczące budowy szkła;
porównuje właściwości różnych typów szkła kwarcowego;
dołącza na modelu jednostki elementarnej symbole budujących ją atomów;
przyporządkowuje do symboli pierwiastków i wzorów sumarycznych związków chemicznych ich nazwy;
łączy zastosowanie szkła kwarcowego z odpowiednią dziedziną przemysłu lub nauki.
Strategie nauczania:
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
gra dydaktyczna;
analiza tekstu źródłowego;
ćwiczenia uczniowskie;
technika gadająca ściana;
technika zdań podsumowujących.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami i dostępem do Internetu;
słuchawki;
rzutnik multimedialny;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje uczniom przykładowe pytania, np.: Jaki pierwiastek jest najpopularniejszy pod względem występowania w skorupie ziemskiej po tlenie? Jak nazywany jest minerał w skład, którego wchodzi krzem? Gdzie ma zastosowanie?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji.
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Burza mózgów wokół pojęcia „kwarc”. Skąd uczniowie mogą kojarzyć ten minerał? Z jakich dziedzin? (Np. biżuteria czy kosmetyka)
Faza realizacyjna:
Gra edukacyjna. W ramach zainteresowania tematem, prowadzący zajęcia proponuje grę przy udziale medium bazowego – praca indywidualna. Uczniowie mają sobie wyobrazić, że chcą założyć sklep internetowy w rodzinnej miejscowości. Przypomina, że najlepszą jakość łącza zapewnia światłowód. Uczeń, który podłączy światłowód do domu, wybiera członków swojego zespołu i zakres tematyczny do opracowania. Planowanych jest pięć grup.
Podział uczniów na pięć grup, uczniowie wybierają jedno z zagadnień (wg kolejności zapisanej poniżej):
I grupa – budowa szkła kwarcowego;
II grupa – rodzaje szkła kwarcowego;
III grupa – właściwości chemiczne szkła kwarcowego;
IV grupa – właściwości fizyczne szkła kwarcowego;
V grupa – zastosowanie szkła kwarcowego.
Zadaniem każdego zespołu jest przygotowanie plakatu, wg własnego pomysłu. Tematyka zgodnie z wybranym zagadnieniem. Nauczyciel podaje cechy plakatu:
merytorycznie poprawny;
estetyczny;
nieprzeładowany tekstem.
Prowadzący monitoruje pracę uczniów. Na bieżąco sprawdza poprawność merytoryczną prac, kontroluje czas oraz motywuje uczniów do ewentualnego zwiększenia tempa pracy.
Po zakończeniu pracy, liderzy, w kolejności zgodnej z numerami tematów, prezentują efekty pracy swoich kolegów i koleżanek z wykorzystaniem techniki gadająca ściana. Czas prezentacji pomysłu: maks. 3 minuty. Przy każdym plakacie nauczyciel udziela informacji zwrotnej oraz wskazuje co najmniej trzy pozytywne elementy w opracowanym materiale. Jeśli są elementy, które uczniowie mogą poprawić, to nauczyciel wskazuje w jaki sposób należy dokonać poprawy.
Plakaty zostaną wykorzystane w gazetce szkolnej/opublikowane na stronie internetowej szkoły. Zostają wykonane zdjęcia plakatów, jako dokumentacja dla każdego ucznia z lekcji, którą mogą zamieścić w swoim e‑portfolio.
Uczniowie w parach wykonują ćwiczenia zawarte w e‑materiale - sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, wykorzystując pytania z e‑materiału, np. polecenia do multimedium. Pyta: Czym charakteryzuje się szkło kwarcowe? Jakie są rodzaje szkła kwarcowego? W jakich dziedzinach ma zastosowanie szkło kwarcowe?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania podsumowujące, które uczniowie gromadzą w swoim portfolio:
Przypomniałam/łem sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/łem ...
Co sprawiało mi trudności ...
Praca domowa:
Uczniowie mają napisać rozprawkę na temat „Jak światłowody zmieniają naszą rzeczywistość”. Swoje zdanie uzasadniają argumentami odwołującymi się do najbliższego otoczenia.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Grę edukacyjną można wykorzystać jako formę sprawdzenia wiedzy ucznia z zakresu symboli pierwiastków chemicznych i nomenklatury związków chemicznych. Jako pomoc na lekcję informatyki dotyczącą budowy sieci Internetowej. Jako wprowadzenie na zajęciach z wychowawcą dotyczących sposobów wyszukiwania informacji. Uczniowie mogą medium wykorzystać podczas przygotowywania się do lekcji oraz do sprawdzianu.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
Czym charakteryzuje się szkło kwarcowe?
Jakie są rodzaje szkła kwarcowego?
W jakich dziedzinach ma zastosowanie szkło kwarcowe?
Arkusze papieru A2/A3, mazaki, glutaki.
Nauczyciel wcześniej przygotowuje kartki z numerami grup od I do V.
Dla uczniów interesujących się zagadnieniami światłowodów:
http://www.polskaszerokopasmowa.pl/technologie/na-horyzoncie-nie-widac-konkurenta-dla-swiatlowodow.html
https://wartel.pl/swiatlowody-co-to-jest-i-jak-dziala/ , dostęp z dn. 11.08.2021
http://www.pirc.org.pl/files/FTTH_-_Czyli_po_co_komu_swiatlowod_do_domu.pdf
https://nafalinauki.pl/swiatlowody-a-5g/ , dostęp z dn. 11.08.2021.