Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Dokładność i precyzja podczas wykonywania pomiarów |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | nauczanie przez dociekanie IBSE |
Formy zajęć: | - praca całego zespołu klasowego, |
Środki dydaktyczne: | - komputer z rzutnikiem, |
Materiały pomocnicze: | można rozważyć rzucanie lotkami do tarczy |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Zapytanie uczniów jak rozumieją pojęcia dokładność i precyzja pomiarów. Krótka dyskusja. Wytłumaczenie, że to nie jest to samo. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel podaje definicję dokładności i precyzji pomiaru. Uczniowie zapoznają się z grafiką. Uczniowie w grupach poszukują konkretnych przykładów dokładności i precyzji pomiaru. | |
Faza podsumowująca: | |
Wspólna praca. Każda grupa prezentuje znalezione przez siebie przykłady. Każdy z nich jest krótko dyskutowany. | |
Praca domowa: | |
Rozwiązanie indywidualne wybranie kilku z podanych tu zadań. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Tablica zbiorcza z Multimedium mogłaby być prezentowana np. przez tydzień na monitorze w pracowni fizyki w celu utrwalenia pojęć dokładności i precyzji w pamięci uczniów. |