Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Krzywa Gaussa i odchylenie standardowe |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania | Strategia nauczania: nauczanie przez dociekanie IBSE. |
Metody nauczania | Rozwiązywanie problemów, pokaz multimedialny. |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | Komputer z rzutnikiem, materiały zaczerpnięte z literatury, czasopism naukowych i technicznych, telewizji itp. |
Materiały pomocnicze: | materiały pomocnicze: animacje graficzne np. w EXCELu, lub na stronie geogebra.org/m/QrNaGua4 |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie według treści zawartej w części „Czy to nie ciekawe?” e‑materiału. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie oglądają film‑samouczek. W razie potrzeby nauczyciel wyjaśnia uczniom niezrozumiałe kwestie. Nauczyciel podkreśla znaczenie krzywej Gaussa i odchylenia standardowego dla opisu niepewności pomiarowych. Uczniowie rysują krzywe Gaussa dla zadanych przez nauczyciela wartości parametrów. Uczniowie rozwiązują zadania z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel wspiera uczniów w realizacji zadania. | |
Faza podsumowująca: | |
Dyskusja końcowa jest zarazem wstępem do następnych lekcji, na których omawiane będzie zastosowanie krzywej Gaussa w analizie niepewności pomiarowych. | |
Praca domowa: | |
Pisemna praca domowa: Narysuj krzywe Gaussa dla podanych wartości parametrów i zaznacz na nich położenie wartości parametrów krzywej. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może być dostępna dla uczniów i wykorzystana nie tylko na lekcji, ale i w domu. |