Dla nauczyciela
Autorki e‑materiału: Justyna Płachta, Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Online Learning / Nauka zdalna
Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.3, II.2, II.5, II.7, III.1, III.4, III.5, III.7, V.1, V.2, V.3, V.8, V.12
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z typami nauki zdalnej.
Uczeń potrafi przedstawić wady i zalety nauki zdalnej.
Uczeń potrafi opisać własne doświadczenia związane z edukacją zdalną.
Uczeń potrafi poprawnie umiejscowić w zdaniach przysłówki czasu, miejsca, stopnia i sposobu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat edukacji zdalnej.
Uczeń kształtuje świadomość własnych preferencji w zakresie trybu edukacji.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
konektywizm
metoda kognitywna
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (ilustracja interaktywna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie przedstawiające nastolatkę korzystającą z komputera w domu, podpisane This is my classroom, i pyta uczniów: Why do you think the girl in the photo is learning this way? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Nauczyciel zachęca do stosowania struktur wyrażających przypuszczenia/spekulacje, np. may/might, could, be likely to itp.
Nauczyciel pyta uczniów: Which do you prefer: online learning or going to school? Why? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Wraz z nauczycielem uczniowie omawiają wykresy z ćwiczenia: nauczyciel wskazuje jeden z czynników, np. ease of use, i prosi o rozwinięcie/podanie przykładu, np. You just turn your computer on, you don’t have to instal any special equipment.
Faza realizacyjna
Uczniowie czytają tekst E‑Learning – a Blessing or a Curse? i porządkują elementy w Exercise 2 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Uczniowie odpowiadają na pytanie What is the main idea of the text? w Exercise 4 (Przeczytaj).
Uczniowie ponownie czytają tekst i uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie pracują w niewielkich grupach i odpowiadają na pytania 2–5 z Exercise 4 (Przeczytaj):
What is the most important benefit of distance learning for you? Why?
In your opinion, how does distance learning level the playing field for students?
In your opinion, in what ways can technology be both a benefit and a drawback in online education?
In your opinion, which groups of students would benefit the most from remote education? Why?
Przedstawiciele grup relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Uczniowie zapoznają się z sekcją gramatyczną dotyczącą przysłówków i uzupełniają na forum klasy Exercise 5 (Przeczytaj). Nauczyciel zwraca uwagę na umiejscowienie przysłówków w zdaniach. Wyjaśnia obowiązujące w tym przypadku zasady i prosi uczniów o ułożenie własnych zdań z przysłówkami wszystkich rodzajów. Uczniowie prezentują zdania na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z ilustracją interaktywną uczniowie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją i wybierają prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Starają się je uzasadnić.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna) i podają odpowiedzi na forum klasy. Nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie uzupełniają Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) i nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie pracują w parach. Pierwszy uczeń zapisuje dwa pytania na temat każdego trybu nauki opisanego w ilustracji interaktywnej, a następnie zadaje te pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielić odpowiedzi. Później uczniowie zamieniają się rolami.
Uczniowie rozmawiają w parach lub niewielkich grupach na temat z Exercise 5 (Ilustracja interaktywna): Which type of online learning do you find the most appealing? Why? Porównują opinie na forum klasy, aby sprawdzić, który typ nauki jest najatrakcyjniejszy dla większości uczniów.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): More and more schools are deciding to implement online learning. Write an email to your friend from England in which you:
outline the paradigm shift in education in recent years;
describe the benefits of online learning;
characterise the drawbacks of online learning;
ask your friend what his opinion is on this issue.
Your answer should be 100–150 words long. Sign as XYZ.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W podsumowującej fazie lekcji uczniowie pracują w parach. Pierwszy uczeń zapisuje dwa pytania na temat każdego trybu nauki opisanego w ilustracji interaktywnej, a następnie zadaje te pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielić odpowiedzi. Później uczniowie zamieniają się rolami. Nauczyciel może również poprosić uczniów o skonstruowanie pytań w ramach pracy na kolejnej lekcji.