Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jerzy Ginter i Michał Kurek |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Interferencja fal odbitych |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres rozszerzony |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | strategia eksperymentalno‑obserwacyjna - dostrzeganie i definiowanie problemów oraz odkrywanie rzeczywistości poprzez eksperymenty |
Metody nauczania: | wykład informacyjny, analiza pomysłów |
Formy zajęć: | praca indywidualna |
Środki dydaktyczne: | zestaw płyt CD, przyrząd do wytwarzania baniek mydlanych |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: „Światło odbite od bańki mydlanej jako przykład interferencji wiązek światła odbitych od dwóch powierzchni cienkiej warstwy” |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Uczniowie obserwują na spodach płyt CD odbite światło pod różnymi kątami. Następnie nauczyciel wytwarza bańki mydlane, a uczniowie próbują opisać, w jaki sposób na ich powierzchniach rozkładają się kolory. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel w formie wykładu przedstawia uczniom informacje o zachowaniu fali światła na granicy dwóch ośrodków przezroczystych, w szczególności dla cienkich warstw. Wyprowadza warunki na wzmocnienia i osłabienia odbitych fal, zwracając uwagę na zmianę polaryzacji przy odbiciu od ośrodka o większym współczynniku załamania. | |
Faza podsumowująca: | |
W ramach utrwalenia zdobytych wiadomości i zrozumienia interferencji fal odbitych uczniowie rozwiązują zadania 1, 2 oraz 4 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Praca domowa: | |
W ramach pracy domowej uczniowie rozwiązują zadania 3, 5 oraz 6 z zestawu ćwiczeń e‑materiału. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Multimedium może posłużyć jako schemat przedstawiający falę padającą na granicę ośrodków, której część ulega odbiciu, a część przenika przez granicę. |