Dla nauczyciela
SCENARIUSZ LEKCJI
Imię i nazwisko autorki: Magdalena Fuhrmann
Przedmiot: geografia
Temat zajęć: Przestrzenne zróżnicowanie współczynnika urbanizacji w Polsce i jego przyczyny
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum/technikum, zakres podstawowy, klasa II
Podstawa programowa
VIII. Przemiany struktur demograficznych i społecznych oraz procesy osadnicze: rozmieszczenie i liczba ludności, przemiany demograficzne, migracje, zróżnicowanie narodowościowe, etniczne i religijne, kręgi kulturowe, sieć osadnicza, procesy urbanizacji, rozwój obszarów wiejskich.
Uczeń:
13) określa główne przyczyny i skutki urbanizacji oraz analizuje zróżnicowanie wskaźnika urbanizacji na świecie i w Polsce.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
wyjaśnia, czym jest wskaźnik urbanizacji i oblicza wskaźnik urbanizacji dla danego obszaru,
określa przyczyny wyboru miejsca zamieszkania przez Polaków oraz trendy zmian miejsca zamieszkania w latach 2005–2019,
omawia zróżnicowanie przestrzenne wskaźnika urbanizacji w Polsce.
Strategie nauczania: asocjacyjna
Metody i techniki nauczania: blended learning, IBSE
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne: e‑materiał, komputer, projektor multimedialny, zeszyt
Materiały pomocnicze
Szymańska D., Geografia osadnictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2013.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
Dyskusja z uczniami mająca na celu usystematyzowanie i przypomnienie wiadomości na temat tego, czym jest sieć osadnicza w Polsce i jakie są jej elementy.
Przedstawienie celów lekcji.
Faza realizacyjna
Uczniowie zapoznają się z częścią „Przeczytaj” oraz grafiką interaktywną.
Uczniowie wyjaśniają, czym jest wskaźnik urbanizacji. Nauczyciel czuwa nad poprawnością wypowiedzi uczniów.
Następnie nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy – każda z nich ma za zadanie wykonać polecenia do grafiki interaktywnej. Uczniowie, pracując w grupach, przygotowują odpowiedzi do poszczególnych poleceń i wyznaczają osobę, która przedstawi na forum klasy efekty pracy.
Nauczyciel wybiera polecenie (1 z 3), które zostanie zreferowane przez przedstawiciela danej grupy, a po każdej prezentacji uczniowie oceniają wypowiedź, konfrontują ze swoimi wcześniejszymi notatkami. Kwestie sporne omawiane są na forum klasy.
Uczniowie indywidualnie wykonują ćwiczenia z części „Sprawdź się”. Nauczyciel czuwa nad przebiegiem pracy uczniów.
Faza podsumowująca
Podsumowanie wiedzy zaprezentowanej na lekcji i utrwalenie najważniejszych treści.
Przypomnienie celów lekcji i ocena aktywności uczniów.
Praca domowa
Przygotowanie pracy pisemnej na temat zróżnicowania wskaźnika urbanizacji w wybranym regionie (z podziałem na powiaty). Uczniowie wykorzystują dane Głównego Urzędu Statystycznego (informacje o powiatach) oraz dokonują analizy stopnia urbanizacji miast pod względem: demograficznym, przestrzennym, ekonomicznym oraz społecznym.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium
Grafika interaktywna może zostać wykorzystana podczas innych zajęć poświęconych procesom urbanizacji w Polsce (zakres podstawowy: XV. 6).