Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak czytać teksty naukowe i popularnonaukowe z fizyki i astronomii? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne IV. Posługiwanie się informacjami pochodzącymi z analizy materiałów źródłowych, w tym tekstów popularnonaukowych. Zakres podstawowy I. Wymagania przekrojowe. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | nauczanie przez dociekanie IBSE |
Metody nauczania: | - pogadanka, |
Formy zajęć: | Praca całego zespołu klasowego, potem praca w małych grupach i w końcu wspólne podsumowanie. |
Środki dydaktyczne: | przykładowe teksty do omówienia i dyskusji |
Materiały pomocnicze: | wybrane teksty naukowe i popularnonaukowe |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie według treści zawartej w części „Czy to nie ciekawe?”. Następnie krótka dyskusja, jako „pomost” do fazy realizacyjnej. | |
Faza realizacyjna: | |
1. Nauczyciel podaje informacje zgodne z treścią „Warto przeczytać”. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie prowadzą dyskusję, kierowaną przez nauczyciela i prowadzącą do wniosków o użyteczności tekstów popularnonaukowych w kształceniu i zdobywaniu wiedzy z fizyki i astronomii. | |
Praca domowa: | |
Znaleźć tekst popularnonaukowy z fizyki lub astronomii, przeczytać go i omówić. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium może stanowić przykład do omówienia na lekcji. |