Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Zuzanna Kościuk
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: What Should an Athlete Eat? / Co powinien jeść sportowiec?
Grupa docelowa: klasa 8 szkoły podstawowej
Podstawa programowa
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.6, II.3, II.5, III.4, III.6, V.2, V.3, V.6
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo pozwalające na rozmowę o zbilansowanej diecie i piramidzie żywienia.
Uczeń potrafi wymienić składniki zdrowej przekąski sportowca i posiłku potreningowego.
Uczeń potrafi porównać dietę sportowca i osoby nie uprawiającej zawodowo sportu.
Uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego sportowiec powinien spożywać więcej węglowodanów i białek niż przeciętna osoba.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija świadomość potrzeby zdrowego odżywiania i zróżnicowania diet ze względu na poziom aktywności fizycznej.
Uczeń poszerza wiedzę językową o słowa potrzebne do rozmowy na tematy związane z odżywianiem.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów; domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
metoda kognitywna
konektywizm
podejście komunikacyjne
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (gra edukacyjna, dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej zdjęcie jedzącego sportowca (Przeczytaj) i mówi: This is a professional athlete. Do you know what an athlete eats? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Nauczyciel prosi uczniów, aby (w ramach przygotowania do czytanki) połączyli obrazki z wyrazami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi rozwiązanie na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst Diet for Athletes? (Przeczytaj), a następnie, aby indywidualnie wybrali prawidłowe odpowiedzi w Exercise 2 (Przeczytaj).
Nauczyciel prosi, aby uczniowie przeczytali tekst jeszcze raz i uzupełnili zdania w Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w parach wypełnili Exercise 4 (Przeczytaj). Uczniowie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie w parach uczniowie sprawdzają stopień opanowania wyrazów z Exercise 3 i 4 – jeden uczeń podaje wyraz po angielsku, a zadaniem kolegi/koleżanki jest podanie polskiego odpowiednika danego wyrażenia. Następnie jeden uczeń podaje polski wyraz, a zadaniem kolegi/koleżanki jest przetłumaczyć go na angielski. Nauczyciel na forum klasy pyta, które wyrazy sprawiły uczniom trudności, a które okazały się łatwe do zapamiętania. Dodatkowo uczniowie, np. w ramach pracy domowej, mogą ułożyć własne zdania z wybranymi wyrazami.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych skomponowali jadłospis sportowca wyczynowego. Polecenie: Work in groups and create a daily menu for a professional athlete. Your menu should include breakfast, snack, lunch, snack, dinner. Don’t forget about the liquids. Uczniowie pracują w grupach, a następnie dzielą się pomysłami na forum klasy. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy i prosi o zagłosowanie, które menu wydaje się klasie najatrakcyjniejsze.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilę odpowiedzą na pytania w quizie (Gra edukacyjna). W ramach przygotowania do ćwiczenia prosi uczniów, aby rozwiązali wykreślankę w Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi rozwiązania na tablicę multimedialną.
Dodatkowo uczniowie ćwiczą literowanie i pisownię wyrazów z Exercise 1, pracując w parach, gdzie jeden uczeń literuje dany wyraz, a drugi stara się poprawnie ten wyraz zapisać. Następnie zamieniają się rolami.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie odpowiedzieli na pytania z quizu (Gra edukacyjna) i wykonali Exercise 2 (Gra edukacyjna). Uczniowie pracują indywidualnie i odczytują odpowiedzi na forum klasy, uzasadniając je cytatami z quizu.
Uczniowie rozwiązują quiz po raz drugi, a następnie w parach wykonują Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna) i odczytują zdania na forum klasy.
Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 5 (Gra edukacyjna). Wskazane osoby prezentują swoje odpowiedzi na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów: If you were an athlete, what snack would be your favourite? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie uczniowie dokonują samoewaluacji - ustalają czego się nauczyli, co było dla nich trudne, a co łatwe oraz identyfikują nowe słownictwo, skupiając się na najtrudniejszych dla nich wyrazach.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1‑7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You’re the top athlete in your class. You were asked to write a short article about your diet in the school magazine. In the article:
describe what you eat for each meal;
write what you snack on;
explain why you think that your diet is good for an athlete.
Your answer should be 50–120 words long.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej uczniowie studiują grę edukacyjną i tworzą krzyżówkę zawierającą 6 słów z gry oraz 6 definicji. Polecenie: Study Gra edukacyjna in e‑materiał. Then, choose six words related to an athlete’s diet, create a crossword grid and write six definitions of the words you chose.