Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jak działa wielokrążek? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechaniki bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | eksperymentalno‑obserwacyjna |
Formy zajęć: | - dyskusja grupowa, |
Środki dydaktyczne: | komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym, statyw, bloczki, sznurek, ciężarki, siłomierz, linijka |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel pyta uczniów, czy spotkali się już z wielokrążkami, a jeśli tak, to gdzie były wykorzystywane. Nauczyciel zapisuje odpowiedzi uczniów lub przy ich braku sam je podpowiada (przykładowe: żeglarstwo, budowa, wspinaczka) wraz z informacją, w jakim celu te układy były stosowane (zmiana kierunku i wartości siły przyłożonej w celu uniesienia ciężaru). Nauczyciel prosi dwóch ochotników o pomoc w przeprowadzeniu demonstracji. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie z pomocą nauczyciela montują na statywie jeden bloczek i sznurek, jeden koniec sznurka przywiązując do ciężarka o znanej masie, a drugi do siłomierza. Jeden z uczniów ciągnie za siłomierz, podnosząc ciężar i odczytuje wartość przyłożonej siły. Drugi z uczniów mierzy linijką wysokość, na jaką podniesiony został ciężarek oraz długość sznurka wyciągniętego przez pierwszego ucznia. Nauczyciel notuje te wartości na tablicy i poleca przepisać pozostałym uczniom do zeszytu. Nauczyciel dziękuje parze ochotników i zaprasza kolejną parę, która montuje analogiczny układ, ale z dwoma bloczkami. Procedura jest powtarzana (pomiar siły i pomiar długości) w miarę możliwości czasowych dla trzech i czterech bloczków. Nauczyciel prosi uczniów o obliczenie w każdym przypadku jaki był stosunek przyłożonej siły do ciężaru i wysokości, na jaką wzniósł się ciężar do długości wybranego sznurka. Nauczyciel generalizuje problem, zapisując na tablicy równanie dla wielokrążka zwykłego i prosi o sprawdzenie czy wzór ten zgadza się z obliczeniami. Ewentualne różnice wyjaśnia nieidealnością krążków. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel na podsumowanie prezentuje grafikę interaktywną, pokazując jak liczba krążków wpływa na wartości sił – komentując, że za każdym razem wykonywana jest taka sama praca, jeśli ten sam ciężar został podniesiony na tę samą wysokość. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel zadaje obowiązkowo zadania 1‑4 z zestawu ćwiczeń oraz zadanie 5 i 6 dla chętnych. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Lekcję można również rozpocząć od przedstawienia grafiki i następnie weryfikować eksperymentalnie przedstawione tam treści. |