Sprawdź się
Jak nazywa się maszyna prosta zaprezentowana na poniższym rysunku?
Chcemy podnieść przedmiot o ciężarze FIndeks dolny gg=100 N na wysokość h=2 m. Ile metrów liny musimy wybrać z układu wielokrążka, jeśli chcemy przyłożyć do liny siłę FIndeks dolny 00=25 N?
Wyobraźmy sobie, że skonstruowano wielokrążek składający się z bardzo dużej liczby bloczków – załóżmy wręcz, że n dąży do nieskończoności. Oznacza to, że aby unieść ciężar Q przymocowany do końca liny, należy do drugiego jej końca przyłożyć siłę . Przy olbrzymich wartościach n będzie to bardzo mała siła – na przykład tak mała, że ciężar końca liny będzie większy od tej wartości. Czy w tej sytuacji praca potrzebna do uniesienia ciężaru wykona się samoczynnie, poprzez ciężar końcówki liny?
W układzie składającym się z krążka nieruchomego i ruchomego, na którym zawieszony jest przedmiot, jego ciężar jest rozłożony na dwie liny. Z tego względu siła, jaką należy przyłożyć, jest dwukrotnie mniejsza. Co powinien zrobić konstruktor wspomnianego układu, żeby można było jeszcze łatwiej i lżej podnosić zadany ciężar?