Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji:
Imię i nazwisko autora: | Nina Tomaszewska |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Jaką rolę pełni pole magnetyczne Ziemi? |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne Zakres podstawowy |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | blended ‑ learning |
Metody nauczania: | wykład informacyjny wspomagany pokazem multimedialnym |
Formy zajęć: | praca w zespole klasowym |
Środki dydaktyczne: | niniejszy e‑materiał + komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | - |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel pyta uczniów o ziemskie pole magnetyczne – jaką ma strukturę i co jest jego prawdopodobnym źródłem. Zadaje pytanie, czy odczuwamy to pole; skąd wiemy, o jego istnieniu. Mówi o magnetycznej orientacji przestrzennej niektórych zwierząt. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel opowiada uczniom o promieniowaniu kosmicznym, a w szczególności o wietrze słonecznym – co to jest i skąd pochodzi. Następnie przypomina uczniom, jak porusza się naładowana cząstka w jednorodnym polu magnetycznym. Dobrze byłoby, aby w zakresie rozszerzonym uczniowie wcześniej spotkali się z e‑materiałem „Analizujemy tor cząstki naładowanej w jednorodnym polu magnetycznym”. Nauczyciel mówi o działaniu niejednorodnego pola o kształcie „butelki magnetycznej” i pyta uczniów, czy ziemskie pole magnetyczne nie ma takiego charakteru. W tym momencie przydatne będzie zastosowanie obejrzanej wspólnie animacji. | |
Faza podsumowująca: | |
W fazie podsumowującej nauczyciel powinien wraz z uczniami rozwiązać zadania: 1, 2, 3 (zakres rozszerzony), 4, i 8 z zestawu ćwiczeń. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i zdobyte umiejętności przez rozwiązanie w domu zadań 5, 6 i 7 z zestawu ćwiczeń. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium | Można animację zadać uczniom do obejrzenia w domu i wrócić do niej na następnej lekcji sprawdzając poziom zrozumienia. |