Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Jan Pluta |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Rozkład normalny |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia nauczania: nauczanie przez dociekanie IBSE. |
Metody nauczania: | Lekcja oparta na wspólnej pracy całej grupy stymulowanej przez prowadzącego. |
Formy zajęć: | „Burza mózgów” |
Środki dydaktyczne: | Komputer z rzutnikiem, materiały zaczerpnięte z literatury, czasopism naukowych i technicznych, telewizji itp. |
Materiały pomocnicze: | materiały pomocnicze: animacje graficzne wzięte z internetu. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Wprowadzenie według treści zawartej w części „Czy to nie ciekawe?”. | |
Faza realizacyjna: | |
Nauczyciel podaje przykłady różnorodnych procesów, w życiu codziennym i w zjawiskach przyrodniczych, które opisywane są rozkładem normalnym. Uczniowie podają swoje przykłady procesów spotykanych w przyrodzie. Nauczyciel demonstruje symulację interaktywną, którą prezentuje wieloetapowo, omawiając kolejno proces tworzenia się rozkładu o kształcie rozkładu normalnego. Nauczyciel analizuje postać wzoru na rozkład normalny i przedstawia znaczenia występujących w nim parametrów. Wyjaśnia relację parametrów rozkładu z ich przybliżeniem w postaci wartości średniej i niepewności standardowej pomiaru. Uczniowie rozwiązują wybrane zadania z zestawu ćwiczeń. Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje i kontroluje pracę uczniów. | |
Faza podsumowująca: | |
Dyskusja, w której omawia się zarówno charakterystyczne cechy rozkładu normalnego, jak i odzwierciedlanie ich w rozkładach wyników pomiarów i przebiegu zachodzących w przyrodzie i w życiu procesów. | |
Praca domowa: | |
Pisemna praca domowa: wykonaj pomiary czasu trwania jakiejś czynności, którą wykonujesz cyklicznie. Opracuj wyniki, obliczając wartość średnią i niepewność standardową. Wyznacz „maksymalną” wartość odchylenia od średniej jako trzy odchylenia standardowe. Pomyśl, jak duże mogą być w Twym przypadku „ogony” badanego rozkładu. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Multimedium - symulacja interaktywna - może być wykorzystane przez uczniów w domu w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości. |