Autorka e‑materiału: Żaneta Mucharska

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: In the Court / W sądzie

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, V 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.14, II.5, III.4, V.1, V.2, V.3, V.6, VII.4, VII.15, VIII.1, VIII.3, IX.1, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

  5. [K6] Kompetencje obywatelskie

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu sądownictwa.

  2. Uczeń umie wskazać osoby na sali sądowej, których praca jest najbardziej wymagająca, oraz uzasadnić opinię. 

  3. Uczeń potrafi napisać do kolegi/koleżanki z Wielkiej Brytanii list, w którym relacjonuje wycieczkę do sądu w swoim mieście.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat sądownictwa.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat sądownictwa.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. podejście humanistyczne

  4. konektywizm

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z ilustracją interaktywną, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

W ramach przygotowania do lekcji uczniowie spoglądają na grafikę Magistrates don't have law degrees?” (Przeczytaj). Nauczyciel wyjaśnia znaczenie słowa/funkcji magistrate i pyta uczniów: Why do you think it is not necessary to have a law degree to perform the role of the magistrate? Uczniowie dzielą się pomysłami na forum klasy. Następnie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Uczniowie mogą przetłumaczyć cytaty na polski lub sparafrazować je po angielsku.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu In the Magistrate's Court. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na czteroosobowe grupy. W każdej grupie każdy uczeń czyta jeden z trzech pozostałych fragmentów tekstu (A–D). Uczniowie sprawdzają niezrozumiałe wyrażenia przy pomocy słownika. Uczniowie w obrębie grupy relacjonują sobie treści akapitów, z którymi się zapoznali.

  2. Uczniowie czytają cały tekst i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy. Odwołują się do konkretnych fragmentów tekstu.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.

  4. W ramach rozgrzewki uczniowie analizują zdjęcie na początku sekcji Ilustracja interaktywna, a następnie wykonują Exercise 1 (Ilustracja interaktywna). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną.

  5. Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wykonują Exercise 2 (Ilustracja interaktywna). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy

  6. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Ilustracja interaktywna). Odpowiedzi sprawdzane są w parach i na forum klasy. Uczniowie uzasadniają je i odwołują się do treści ilustracji interaktywnej.

  7. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Ilustracja interaktywna) w formie dyskusji klasowej. Nauczyciel dzieli ich na dwie grupy (tych, którzy chcą i tych, którzy nie chcą obserwować rozprawy w sądzie). Każda grupa podaje argumenty, a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Na koniec decyduje, czy któraś grupa wygrała dyskusję, czy wynik jest remisowy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie, pracując w parach, ustnie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Na forum klasy omawiają argumenty za i przeciw, które zostały użyte w dyskusji.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują jedno lub dwa ćwiczenia spośród  Exercise 1–6 (Sprawdź się). Pozostałe ćwiczenia z sekcji mogą zostać wykorzystane przez nauczyciela w ramach sprawdzianu.

  2. Uczniowie wykonują z Exercise 8 (Sprawdź się): You have just come back from a school trip during which you visited a court in your town. Write a letter to your friend from the UK in which you:

  • tell your friend what the purpose of the trip was;

  • describe the biggest attraction;

  • say what was surprising to you and explain why;

  • encourage your friend to visit a court and explain why it is worth doing.

The length of your letter should be 100–150 words.

Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje przedstawione w ilustracji interaktywnej z e‑materiału, uczniowie przygotowują chmury wyrazowe (ręcznie lub na komputerze), w których umieszczają kluczowe słownictwo dotyczące funkcji osób obecnych na sali rozpraw. Na kolejnej lekcji uczniowie wymieniają się chmurami z kolegami/koleżankami, po czym opisują funkcję wybranej osoby, wykorzystując przy tym słownictwo z chmury.