Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Personality Types / Typy osobowości
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.4, II.2, II.5, III.4, III.7, V.1, V.2, V.4, V.11, VII.3, VII.4, VII.5, VII.13, VII.14, VII.15
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń rozwija słownictwo dotyczące różnych typów osobowości i stosuje je w nowych kontekstach komunikacyjnych.
Uczeń potrafi tworzyć przymiotniki i rzeczowniki w celu opisywania osób i ich charakteru.
Uczeń redaguje e‑mail opisujący jednego z rówieśników/ jedną z rówieśniczek.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać na temat różnych osobowości oraz przyswaja słownictwo na to pozwalające.
Uczeń formuje rzeczowniki i czasowniki służące do opisywania różnych osobowości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, organizowanie wiedzy tematycznej)
strategie kompensacyjne (nauka poprzez używanie omówień i synonimów nieznanych słów)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca całego zespołu klasowego
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej slajd zawierający:
diagram znaków zodiaku
zdjęcie Carla Gustava Junga (na jego teorii osobowości zbudowany jest standardowy podział osobowości Briggs Myers używany dalej w e‑materiale)
reprezentację modelu Briggs Myers
Nauczyciel informuje uczniów, że tematem lekcji będą typy osobowości i cechy charakteru, zadaje pytania:
How would you define a personality? When and how is it formed?
Do you believe there are types of personalities or is everyone unique?
Uczniowie dzielą się opiniami na forum zespołu klasowego.
Nauczyciel wyświetla na tablicy multimedialnej ilustrację interaktywną i prosi uczniów, żeby porozmawiali w parach na temat:
If you were an animal, what animal do you think you’d be?
Which features does this animal have?
(Uczniowie mogą posiłkować się zdjęciami z ilustracji, jeśli akurat jedno z tych zwierząt odzwierciedla ich osobiste cechy).
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst Trying to Figure Out Who We Are… (Przeczytaj) i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What are the five features of personality in the Big Five test (also known as the OCEAN)? (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Big_Five_-png/640px-Big_Five_-png).
Uczniowie wymieniają cechy charakteru (openness, conscientiousness, extraversion, agreeableness, sensitivity), a nauczyciel zapisuje je na tablicy. Uczniowie rozmawiają w parach na temat tego, jak nawzajem się postrzegają, w kontekście cech osobowości: Talk in pairs, and tell your friend how you perceive them in terms of personality features. Use phrases such as „I think you are agreeable, because...”. Uczniowie rozmawiają w parach i dyskutują, jeśli ocena kolegi/koleżanki wydaje im się nieadekwatna.
Uczniowie ponownie czytają tekst i analizują ilustracje interaktywne przedstawiające typy osobowości, a następnie wykonują Exercise 2–4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie w grupach rozmawiają na temat: What kind of person would you like to have as a partner? (It would be someone who is open, caring, hard‑working, honest, kind…). Pracują w grupach, a następnie chętni uczniowie prezentują swoje wyobrażenia na forum zespołu klasowego.
W ramach przygotowania do pracy z mapą pojęć uczniowie wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć).
Nauczyciel wyświetla na tablicy interaktywnej mapę pojęć ukazującą cechy charakteru. Prosi uczniów, żeby w parach wykonali ćwiczenie Exercise 2–4 (Mapa pojęć). Uczniowie czytają odpowiedzi na forum zespołu klasowego.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Sprawdź się) i samodzielnie uzupełniają krzyżówkę w Exercise 2 (Sprawdź się). Następnie nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie rozmawiają w grupach na temat: Is it good to compare yourself to others? Or does it make you a conformist? Nauczyciel rysuje na tablicy interaktywnej tabelę za i przeciw (good/not good) i prosi, aby na forum zespołu klasowego uczniowie podzieli się argumentami ze swoich debat. Nauczyciel podsumowuje argumentację.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 3–8 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną z Exercise 9 (Sprawdź się): Over a year ago there was an American exchange student in your class and you’ve stayed in touch. Write an email (100–50 words) to him/her, in which you:
remind her about one of your classmates;
describe how the person has changed since your American friend last saw them;
suggest a possible reason for such character changes;
ask about things that are important to the person you’re writing to.
Korzystając ze słownictwa z ilustracji interaktywnej, uczniowie opisują w ramach pracy domowej (100–150 wyrazów) siebie lub członka swojej rodziny.
Materiały pomocnicze: Ilustracja interaktywna z e‑materiału. OPCJONALNIE: model OCEAN (openness, conscientiousness, extraversion, agreeableness, neuroticism): (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Big_Five_-png/640px-Big_Five_-png) i OPCJONALNIE: Myers‑Briggs test: (https://www.google.com/search?q=who+coined+the+term+personality+types&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvLZdKNlMuAOV0mHQFz9eYD5YsLssQ:1632642245474&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_q9iokpzzAhUVzIsKHRPDCr8Q_AUoAXoECAEQAw&biw=1280&bih=615&dpr=-5#imgrc=V_BOL74pMB-W6M).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Korzystając ze słownictwa z ilustracji interaktywnej, uczniowie opisują w ramach pracy domowej (100–150 wyrazów) siebie lub członka swojej rodziny. OPCJONALNIE: Nauczyciel w fazie wprowadzającej wykorzystuje model, tak aby uczniowie mogli użyć przymiotników do opisania wymarzonego partnera. Może poprosić, żeby wypisali przykłady zachowań OCEAN.
A person is open, when they are not afraid to talk to new classmates
A person is conscientious when they are honest with others
A person is extraverted if they talk a lot about their feelings
A person is agreeable when they avoid conflict
A person is neurotic if he/she gets upset under criticism
OPCJONALNIE: Uczniowie wykonują w ramach pracy domowej test Myers‑Briggs i opisują siebie, podając cechy i uzasadniając je zachowaniami.