Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka

Autorka scenariusza: Iza Michalak

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: How Are Weather Forecasts Made? / Jak sporządza się prognozy pogody?

Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.12, I.13, II.2, II.5, II.8, III.4, V.6, VII.4

Poziom nauczania: rozszerzony

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii

  4. [K4] kompetencje cyfrowe

  5. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń stosuje słownictwo z zakresu prognozowania pogody.

  2. Uczeń umie wyrazić opinię na temat wiarygodności prognoz pogody.

  3. Uczeń potrafi zredagować wpis na blog wyjaśniający proces prognozowania pogody.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy z zakresu prognozowania pogody.

  2. Uczeń kształtuje wiedzę na temat procesu prognozowania pogody.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. metoda kognitywna

  3. konektywizm

  4. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  5. metoda podająca (praca z tekstem)

  6. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  7. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  8. metoda aktywizująca (praca z mapą pojęć, dyskusja w parach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca indywidualna

  3. praca w grupach

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

  5. mapa pojęć

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What is the weather like today? Uczniowie odpowiadają na forum klasy. Następnie nauczyciel prosi o podanie jak największej liczby szczegółów. Alternatywnie: Uczniowie, w określonym przez nauczyciela czasie (np. 1 minuta), tworzą listę angielskich wyrazów związanych z warunkami pogodowymi. Na forum klasy odczytują listy.

  2. Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie wyjaśniają znaczenie idiomów.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie pracują w dwóch grupach (A i B). Zespół A zapoznaje się z pierwszymi trzema akapitami tekstu How are Weather Forcasts Made, grupa B czyta pozostałe trzy akapity. Do treści przeczytanych fragmentów uczniowie w obrębie swoich zespołów tworzą pytania. Następnie pracują w parach (uczeń z grupy A z uczniem z grupy B) i wymieniają się pytaniami. Czytają pozostałe fragmenty tekstu i na ich podstawie odpowiadają na otrzymane od kolegi/koleżanki pytania. Odpowiedzi omawiane i uzupełniane są na forum klasy.

  2. Uczniowie ponownie czytają cały tekst How are Weather Forcasts Made i wykonują Exercise 2 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach i na forum klasy.

  3. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi na forum klasy.

  4. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Sprawdzają, w jakim kontekście wyrażenia z zadania pojawiły się w tekście. Mogą też w parach przećwiczyć definiowanie poszczególnych wyrazów – uczeń z grupy A podaje definicję wyrażenia, a uczeń z zespołu B odgaduje, o jakie wydarzenie chodzi. Po czym uczniowie zamieniają się rolami.

  5. Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj). Porównują odpowiedzi w parach, a nauczyciel nanosi je na tablicę multimedialną. Uczniowie mogą także rozwijać o kilka szczegółów każdy z etapów prognozowania pogody.

  6. Uczniowie wykonują Exercise 6 (Przeczytaj). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Uczniowie mogą też odpowiedzieć na pytanie w parach, a następnie na forum klasy podzielić się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

  7. Uczniowie w ramach rozgrzewki wykonują Exercise 1 (Mapa pojęć). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  8. Uczniowie zapoznają się z mapą pojęć i wykonują Exercise 2–4 (Mapa pojęć). W parach porównują odpowiedzi. Chętne osoby nanoszą je na tablicę multimedialną.

  9. Uczniowie w parach ustnie wykonują Exercise 5 (Mapa pojęć). Wskazane pary prezentują odpowiedzi na forum klasy.

Faza podsumowująca:

Uczniowie wykonują Exercise 7 (Sprawdź się). Chętne osoby odczytują prace na forum klasy. Uczniowie alternatywnie mogą omawiać pytania w parach, a następnie na forum klasy dzielić się informacjami uzyskanymi od kolegi/koleżanki.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują Exercise 8 (Sprawdź się): You’ve just watched a documentary about how weather forecasts are made. Write an article for a school magazine in which you will explain how data for weather forecasts are collected and processed, and write why weather forecasts for the same region can vary. Your article should have 200–250 words.

Materiały pomocnicze: Mapa pojęć z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie, wykorzystując mapę pojęć z e‑materiału, przygotowują mapę pogody dla danego obszaru geograficznego (Europy lub fikcyjnego zakresu terytorialnego). Najpierw rysują kontury danego rejonu, a następnie nanoszą symbole dotyczące warunków pogodowych. Wykorzystują symbole z mapy pojęć. Na kolejnej lekcji gromadzą wszystkie mapy pogodowe, po czym każdy uczeń losuje jedną z nich. Zadaniem uczniów jest omówienie warunków pogodowych przedstawionych na wylosowanej mapie.