Autorka e‑materiału: Agnieszka Sękiewicz‑Magoń

Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska

Przedmiot: język angielski

Temat zajęć: Do Celebrities Have a Right to Privacy? / Czy celebryci mają prawo do prywatności?

Grupa docelowa: klasa 3 liceum/technikum

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV

Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.5, I.9, II.2, II.5, II.7, III.4, III.7, V.4, V.6, V.7, VII.4, VII.5, VII.13, XIII

Poziom nauczania: podstawowy

Kształtowane kompetencje kluczowe:

  1. [K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji

  2. [K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności

  3. [K4] kompetencje cyfrowe

  4. [K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się

Cele operacyjne:

  1. Uczeń poznaje i stosuje słownictwo związane z życiem sławnych ludzi oraz kwestiami dotyczącymi prawa do prywatności.

  2. Uczeń umie wypowiadać się na temat prawa do prywatności.

  3. Uczeń potrafi wypowiadać się w formie ustnej i pisemnej na temat blasków i cieni bycia sławnym i życia celebrytów.

Cele motywacyjne:

  1. Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat życia sławnych ludzi oraz blasków i cieni sławy.

  2. Uczeń kształtuje zrozumienie istoty prawa do prywatności i postawę poszanowania granic każdego człowieka.

  3. Uczeń rozwija umiejętność krytycznego myślenia wobec świata show biznesu.

Strategie uczenia się:

  1. strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)

  2. strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)

  3. strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)

Metody/techniki nauczania:

  1. podejście komunikacyjne

  2. kognitywizm

  3. konstruktywizm

  4. konektywizm

  5. zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe

  6. metoda podająca (praca z tekstem, wyjaśnienie, praca z plikiem audio)

  7. metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)

  8. metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)

  9. metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)

Formy zajęć:

  1. praca w parach

  2. praca w grupach

  3. praca indywidualna

  4. praca całego zespołu klasowego

Środki dydaktyczne:

  1. komputer z dostępem do internetu i z głośnikami

  2. zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale

  3. tablica interaktywna

  4. urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów

PRZEBIEG LEKCJI:

Faza wprowadzająca:

  1. Nauczyciel pyta uczniów: What do 'fame' and 'being famous' mean to you? What is the cost of fame? Uczniowie udzielają spontanicznych odpowiedzi na forum klasy.

  2. W ramach przygotowania do lekcji uczniowie łączą ilustracje z wyrażeniami w Exercise 1 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

Faza realizacyjna:

  1. Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu The Price of Fame i odpowiadają na pytanie nauczyciela: What negative aspects of fame do you expect to read about in the rest of the text? Podają propozycje na forum klasy.

  2. Uczniowie czytają pozostałą część tekstu The Price of Fame i sprawdzają, czy ich propozycje negatywnych aspektów sławy podane w punkcie 1 pokrywają się z tymi przedstawionymi w tekście. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.

  3. Uczniowie rozmawiają w parach i odpowiadają na pytania z Exercise 2 (Przeczytaj).

  4. Uczniowie ponownie czytają tekst i samodzielnie uzupełniają Exercise 3 (Przeczytaj). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną. Następnie uczniowie pracują w parach i wyszukują w tekście kluczowe wyrażenia i kolokacje. Odpowiedzi omawiane są na forum klasy.

  5. Uczniowie rozwiązują Exercise 4 (Przeczytaj). Nauczyciel zwraca uwagę na rolę kolokacji i zapamiętywania całych zwrotów w nauce języka. Dodatkowo pokazuje uczniom, na czym polega dobre streszczenie tekstu (zwraca uwagę na umiejętność wyboru najistotniejszych informacji z danego tekstu oraz nadania im odpowiedniej struktury poprzez podział na spójne i logiczne akapity).

  6. Nauczyciel przypomina zasady tworzenia mowy zależnej w języku angielskim, a następnie uczniowie wykonują Exercise 56 (Przeczytaj, sekcja gramatyka). Odpowiedzi omawiane są na forum klasy. Po wykonaniu Exercise 6 (Przeczytaj) uczniowie mogą zakryć zdania wyjściowe i samodzielnie je odtworzyć na podstawie zdań przekształconych.

  7. W ramach rozgrzewki nauczyciel kieruje uwagę uczniów na zdjęcie na początku sekcji Plik audio i pyta: Would you like to be famous? Rozpoczyna ogólnoklasową dyskusję między osobami, które chciałyby być sławne, a osobami, które by tego nie chciały. Następnie uczniowie rozwiązują krzyżówkę w Exercise 1 (Plik audio). Ochotnik nanosi rozwiązanie na tablicę.

  8. Uczniowie słuchają pliku audio i wykonują Exercise 2 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy.

  9. Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną.

  10. Uczniowie wykonują Exercise 4 (Plik audio) i sprawdzają odpowiedzi w parach, a następnie na forum klasy.

Faza podsumowująca:

  1. Uczniowie, pracując w parach, wykonują Exercise 2 (Sprawdź się). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.

  2. Uczniowie w grupach trzy-, czteroosobowych wykonują Exercise 7 (Sprawdź się): You are preparing for a discussion in your class about positive and negative aspects of being famous. Your group is preparing the arguments for the negative side. Write why it is not easy to be a celebrity in 6–7 sentences. Na koniec reprezentanci grup przedstawiają prace na forum klasy.

Praca domowa:

  1. Uczniowie wykonują Exercise 1, 3–6 (Sprawdź się).

  2. Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have read an entry on an international forum discussing the right of famous people to privacy. Write your own entry in 100–150 words and:

  • refer to the words of the author of the entry who claims loss of privacy is a price for fame;

  • write why you disagree with him/her;

  • describe your feelings about this matter;

  • express your hope that other internet users share your opinion.

Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.

Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:

W ramach pracy domowej uczniowie słuchają audio z e‑materiału i przygotowują krótką wypowiedź (100 wyrazów). Polecenie: Listen to the audio in the e‑material again. If you were Gabrielle, what advice would you give to young, aspiring artists at the start of the professional careers? Na kolejnej lekcji prezentują wypowiedzi na forum klasy.