Dla nauczyciela
Scenariusz
Autor
Learnetic
Temat zajęć
Funkcje tekstów językowych
Grupa docelowa
Szkoła ponadgimnazjalna, klasa 1/szkoła ponadpodstawowa klasa 2
Ogólny cel kształcenia
Zapoznanie ucznia z teorią aktów mowy Austina oraz funkcjami języka i komunikatów językowych.
Kształtowane kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia
18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie
uczenia się przez całe życie
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Umiejętność uczenia się
Cele (szczegółowe) operacyjne
Uczniowie
omawiają teorię aktów mowy Austina;
definiują składniki aktu mowy i wskazują jego funkcje;
charakteryzują i określają funkcje tekstów językowych;
odróżniają konstatację od performatywu;
wskazują przykłady czasowników performatywnych i wypowiedzi performatywnych;
znajdują w tekście literackim przykłady funkcji językowych.
Metody/techniki kształcenia
metoda asymilacji wiedzy - praca ze słownikiem, pokaz filmu
metoda praktyczna - ćwiczenia interaktywne
metoda inscenizacyjna - drama
Formy pracy
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
Uczniowie korzystając z internetowego lub papierowego Słownika języka polskiego, przypominają sobie znaczenie pojęć: komunikat i komunikacja językowa. Nauczyciel informuje uczniów, że komunikaty językowe pełnią różne funkcje. Na lekcji nauczą się rozpoznawać niektóre z nich.
Faza realizacyjna
Nauczyciel wyświetla film Funkcje tekstów językowych. Przerywa po słowach: Poznajmy inne jego funkcje. W ramach uporządkowania treści nauczyciel prosi uczniów o omówienie teorii aktów mowy Austina. W razie potrzeby wyjaśnia uczniom to, co jest dla nich niezrozumiałe. Następnie uczniowie, w celu utrwalenia wiadomości rozwiązują ćwiczenia interaktywne od 1 do 6. Odpowiedzi omawiają wspólnie z nauczycielem.
Uczniowie dobierają się w pary. Mają za zadanie przedstawić scenę, w której akt illokucyjny okazał się skuteczny lub nieskuteczny. Reszta klasy ocenia skuteczność aktu illokucyjnego, argumentując swój wybór.
Nauczyciel wyświetla dalszą część filmu Funkcje tekstów językowych. Po zakończonej projekcji uczniowie rozwiązują pozostałe ćwiczenia interaktywne od 7 do 10. Odpowiedzi omawiają wspólnie z nauczycielem.
Nauczyciel wyświetla początkowy fragment Tanga Mrożka z 1999 r. (00:30 - 02:10) i rozdaje uczniom tekst z tym fragmentem. Uczniowie mają za zadanie wskazać funkcje językowe, jakie zostały w nim użyte (np. fatyczna, poetycka, ekspresywna, impresywna).
Faza podsumowująca
W ramach podsumowania uczniowie definiują najważniejsze pojęcia poznane podczas lekcji: akt mowy, lokucja, illokucja, perlokucja, konstatacja, performatyw, funkcja językowa.
Praca domowa
Przeczytaj fragment pojedynku na miny z Ferdydurke W. Gombrowicza i wypisz przykłady funkcji językowych użytych w tekście.
Metryczka
Tytuł
Funkcje tekstów językowych
Temat lekcji z e‑podręcznika, do którego e‑materiał sie odnosi
Po co mówimy i piszemy? O funkcjach wypowiedzi i języka
Przedmiot
Język polski
Etap edukacyjny
IV/szkoła ponadgimnazjalna; III/szkoła ponadpodstawowa
Podstawa programowa
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
1.Czytanie i słuchanie. Uczeń:
1) odczytuje sens całego tekstu (a w nim znaczenia wyrazów, związków frazeologicznych, zdań, grup zdań
uporządkowanych w akapicie)
3) rozpoznaje typ nadawcy i adresata tekstu;
2. Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń:
szuka literatury przydatnej do opracowania
różnych zagadnień; selekcjonuje ją według wskazanych kryteriów (w zasobach bibliotecznych korzysta zarówno z tradycyjnego księgozbioru, jak i z zapisów multimedialnych i elektronicznych, w tym Internetu);
3.Świadomość językowa
3) zna pojęcie aktu komunikacji językowej i wskazuje jego składowe (nadawca, odbiorca, kod, komunikat, kontekst),
4) rozpoznaje i nazywa funkcje tekstu (informatywną, poetycką, ekspresywną, impresywną – w tym perswazyjną);
III. Tworzenie wypowiedzi.
Mówienie i pisanie. Uczeń:
4) publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (w tym także tempo mowy i donośność głosu);
Nowa podstawa programowa
II. Kształcenie językowe.
3. Komunikacja językowa i kultura języka. Uczeń:
1)rozumie pojęcie znaku językowego oraz języka jako systemu znaków; rozróżnia typy znaków i określa ich funkcje w tekście;
2) zna pojęcie aktu komunikacji językowej oraz jego składowe (komunikat, nadawca, odbiorca, kod, kontekst, kontakt);
3) rozpoznaje i określa funkcje tekstu (informatywną, poetycką, metajęzykową, ekspresywną, impresywną – w tym perswazyjną);
Kompetencje kluczowe
Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 18.12.2006r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Kompetencje społeczne i obywatelskie
Umiejętność uczenia się
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
Uczniowie
omawiają teorię aktów mowy Austina;
definiują składniki aktu mowy i wskazują jego funkcje;
charakteryzują i określają funkcje tekstów językowych;
odróżniają konstatację od performatywu;
wskazują przykłady czasowników performatywnych i wypowiedzi performatywnych;
znajdują w tekście literackim przykłady funkcji językowych.