Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Agata Krzak, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: Sporządzanie roztworów o określonym stężeniu molowym
Grupa odbiorcza: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony; uczniowie III etapu edukacyjnego – kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
V. Roztwory. Uczeń:
2) wykonuje obliczenia związane z przygotowaniem, rozcieńczaniem i zatężaniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe i molowe oraz rozpuszczalność.
Zakres rozszerzony
V. Roztwory. Uczeń:
2) wykonuje obliczenia związane z przygotowaniem, rozcieńczaniem i zatężaniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe lub molowe oraz rozpuszczalność.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
definiuje pojęcie stężenia molowego;
omawia sposoby zmiany stężenia molowego;
sporządza roztwory o określonym stężeniu molowym.
Strategie nauczania:
asocjacyjna;
problemowa.
Metody i techniki nauczania:
burza mózgów;
dyskusja dydaktyczna;
ćwiczenia uczniowskie;
analiza tekstu źródłowego;
wirtualne laboratorium;
eksperyment chemiczny;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach;
praca zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami z dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale;
tablica multimedialna/tablica, kreda, marker;
rzutnik multimedialny.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje uczniom przykładowe pytania:
W jaki sposób przygotowywane są roztwory?
Jaki sprzęt laboratoryjny jest wykorzystywany przy przygotowywaniu roztworów?
Rozpoznanie wiedzy wstępnej uczniów. Burza mózgów wokół pytania: Jakie znacie rodzaje stężeń i gdzie są stosowane?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcjach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie analizują treści w e‑materiale dotyczące stężenia molowego i sporządzania roztworów o określonym stężeniu molowym. Uczniowie analizują zawarte tam polecenia. Nauczyciel ewentualnie wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Uczniowie w parach pracują z wykorzystaniem wirtualnego laboratorium, wykonują zawarte tam polecenia. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów, wspiera ich, wyjaśnia niezrozumiałe kwestie. Chętni uczniowie na forum przedstawiają wyniki pracy, a nauczyciel weryfikuje je pod kątem poprawności.
Eksperyment chemiczny – „Otrzymywanie roztworu o określonej objętości i stężeniu molowym” zgodnie z instrukcją zamieszczoną w materiale pomocniczym. Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Uczniowie wybierają odpowiednie szkło i sprzęt laboratoryjny oraz odczynniki przygotowane przez nauczyciela na stole laboratoryjnym. Uczniowie przeprowadzają eksperyment. Nauczyciel rozdaje karty pracy ucznia. Nauczyciel przebieg pracy monitoruje pracę uczniów i wspiera ich. Każda grupa ma za zadanie otrzymać roztwór o określonej objętości i stężeniu molowym z odczynników znajdujących się na stole laboratoryjnym.
Przedstawienie wyników. Reprezentanci poszczególnych grup przedstawiają efekty swojej pracy na forum klasy i wspólnie zapisują odpowiedzi. Nauczyciel uzupełnia oraz wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów. Uczniowie odpowiadają na pytania:
W jaki sposób można przygotować roztwór o danym stężeniu molowym?
W jaki sposób można zmniejszyć stężenie molowe roztworu?
W jaki sposób z roztworu o znanym stężeniu procentowym otrzymać roztwór o danym stężeniu molowym?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie zamieszczają w swoim portfolio:
Dziś nauczyłem się, że...
Łatwe było dla mnie...
Trudności sprawiło mi...
Zaskoczyło mnie...
Przypomniałem sobie, że...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium uczniowie mogą wykorzystać jako ćwiczenia podczas sporządzania roztworów o określonym stężeniu molowym. Uczniowie nieobecni na lekcjach mogą wykorzystać medium jako medium do samokształcenia.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach):
W jaki sposób można przygotować roztwór o danym stężeniu molowym?
W jaki sposób można zmniejszyć stężenie molowe roztworu?
W jaki sposób z roztworu o znanym stężeniu procentowym otrzymać roztwór o danym stężeniu molowym?
Karty pracy;
Karty charakterystyk substancji;
Sprzęt: kolby miarowe o pojemności 50 cmIndeks górny 33, korki do kolb miarowych, cylindry, waga, łyżeczki, naczynka wagowe, lejki.
Odczynniki chemiczne: chlorek soduu, siarczan(VI) miedzi(II), woda destylowana.
Doświadczenie nr 1. Przygotuj 50 cmIndeks górny 33 roztworu chlorku potasu o stężeniu molowym:
1 mol/dmIndeks górny 33;
0,5 mol/dmIndeks górny 33;
0,3 mol/dmIndeks górny 33;
0,2 mol/dmIndeks górny 33;
0,1 mol/dmIndeks górny 33.
Zapisz czynności, jakie po kolei trzeba wykonać.Doświadczenie nr 2. Przygotuj 50 cmIndeks górny 33 roztworu siarczanu(VI) miedzi(II) o stężeniu molowym:
0,5 mol/dmIndeks górny 33;
0,3 mol/dmIndeks górny 33;
0,2 mol/dmIndeks górny 33;
0,1 mol/dmIndeks górny 33.
Zapisz czynności, jakie po kolei trzeba wykonać.