Dla nauczyciela
VII. Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Równowaga trwała, chwiejna i obojętna |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne I. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości. Zakres rozszerzony Treści nauczania – wymagania szczegółowe I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 19) wyodrębnia zjawisko z kontekstu, nazywa je oraz wskazuje czynniki istotne i nieistotne dla jego przebiegu; III. Mechanika bryły sztywne. Uczeń: 3) stosuje warunki statyki bryły sztywnej; posługuje się pojęciem momentu sił wraz z jednostką; |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.: - kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, - kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, - kompetencje cyfrowe, - kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się. |
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody | Eksperymentalno‑obserwacyjna |
Formy zajęć: | Praca grupowa |
Środki dydaktyczne: | Komputer z dostępem do Internetu i projektorem multimedialnym, akwarium, woda, styropian i narzędzia do wycinania, obciążniki |
Materiały pomocnicze: | e‑materiały pt. Środek masy a środek ciężkości, Jak definiuje się moment siły?, Jak wyznaczyć moment siły? |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Przed lekcją nauczyciel przygotowuje akwarium napełnione wodą. Na początku lekcji nauczyciel nawiązuje rozmowę z uczniami na temat żeglarstwa, zadaje uczniom pytanie, czy ktoś żeglował, czy ktoś posiada patent żeglarski. W dyskusji nauczyciel (najlepiej odwołując się do obserwacji uczniów) podsumowuje ich doświadczenia związane z wywracaniem się łodzi. Następnie nauczyciel rozdaje uczniom materiały i narzędzia do przygotowania modelu łodzi. | |
Faza realizacyjna: | |
Uczniowie w grupach wykonują małe modele łodzi, wycinając je ze styropianu lub pianki, umieszczając na ich dnie obciążniki. Następnie umieszczają je w akwarium i sprawdzają, jaki jest kąt graniczny przygotowanej łódki, tzn. kiedy łódź odchylona z położenia równowagi nie wraca do niego, przewracając się. Uczniowie sprawdzają, jak zmienia się stateczność po usunięciu balastu obciążników. Wszystkie obserwacje nauczyciel podsumowuje na tablicy. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel prezentuje film do niniejszego e‑materiału i pyta uczniów o to, w którym momencie łódź była w równowadze trwałej, w którym w równowadze chwiejnej. W celu podsumowania wiedzy o rodzajach równowagi, nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań 2‑5. | |
Praca domowa: | |
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie zadania 6 i 7. Uczniom chętnym nauczyciel sugeruje przeczytanie artykułów w internecie na temat stateczności jachtów. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Lekcję można również rozpocząć od obejrzenia Animacji 3D. Uczniowie mogą skorzystać z multimedium podczas wykonywania pracy domowej, ponieważ zadnia 6 i 7 są z nim ideowo powiązanie. |