Dla nauczyciela
Scenariusz zajęć
Autor: Amanda Gałkowska, Krzysztof Błaszczak
Przedmiot: chemia
Temat: W jaki sposób alkohole reagują z i ?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres podstawowy i rozszerzony
Podstawa programowa:
Zakres podstawowy
XIV. Hydroksylowe pochodne węglowodorów − alkohole i fenole. Uczeń:
3) opisuje właściwości chemiczne alkoholi na przykładzie reakcji: spalania, reakcji z , zachowania wobec sodu, utlenienia do związków karbonylowych, eliminacji wody, reakcji z kwasami karboksylowymi; pisze odpowiednie równania reakcji.
Zakres rozszerzony
XIV. Hydroksylowe pochodne węglowodorów − alkohole i fenole. Uczeń:
3) opisuje właściwości chemiczne alkoholi na przykładzie reakcji: spalania, z HCl i HBr, zachowania wobec sodu, utlenienia do związków karbonylowych, eliminacji wody, reakcji z nieorganicznymi kwasami tlenowymi i kwasami karboksylowymi; pisze odpowiednie równania reakcji.
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne
Uczeń:
pisze równania reakcji alkoholi z i ;
przedstawia mechanizm reakcji substytucji nukleofilowej jednocząsteczkowej alkoholu z halogenowodorem;
przedstawia mechanizm reakcji substytucji nukleofilowej dwucząsteczkowej alkoholu z halogenenowodorem;
wyjaśnia różnice w aktywności alkoholi o różnej rzędowości w reakcjach substytucji nukleofilowej.
Strategie nauczania:
problemowa;
asocjacyjna.
Metody i techniki nauczania:
doświadczenie chemiczne;
ćwiczenia uczniowskie;
analiza materiału źródłowego;
dyskusja dydaktyczna;
wirtualne laboratorium;
technika zdań podsumowujących.
Formy pracy:
praca zbiorowa;
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputery z głośnikami, słuchawkami i dostępem do Internetu;
zasoby multimedialne zawarte w e–materiale;
rzutnik multimedialny;
tablica interaktywna/tablica i kreda, pisak.
Przebieg zajęć
Faza wstępna:
Zaciekawienie i dyskusja. Nauczyciel zadaje przykładowe pytanie: Jakim reakcjom chemicznym ulegają alkohole?
Rozpoznawanie wiedzy wyjściowej uczniów. Uczniowie starają się udzielić odpowiedzi na pytania: Czy alkohole reagują z i ? Jeśli tak, to na czym polega ta reakcja chemiczna?
Ustalenie celów lekcji. Nauczyciel podaje temat zajęć i wspólnie z uczniami ustala cele lekcji, które uczniowie zapisują w portfolio.
Zasady BHP. Nauczyciel zapoznaje uczniów z kartami charakterystyk substancji, które będą używane na lekcjach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapisuje na tablicy substraty reakcji wybranego alkoholu z i i zwraca się do uczniów, aby spróbowali przewidzieć produkty reakcji, podając ich nazwy systematyczne. Po uzyskaniu prawidłowej odpowiedzi, chętni uczniowie podchodzą do tablicy i uzupełniają równania reakcji chemicznych. Nauczyciel podaje inne przykłady równań reakcji alkoholi z i , uczniowie zapisują je w zeszytach celem utrwalenia wiadomości. Po wyznaczonym czasie chętni uczniowie zapisują równania na tablicy, a pozostali uczniowie weryfikują poprawność zapisu.
Uczniowie analizują treści w e‑materiale dotyczące substytucji nukleofilowej dwu– i jednocząsteczkowej i formułują pytania. Po wyznaczonym czasie, na forum klasy uczniowie zadają swoje pytania, a pozostali udzielają odpowiedzi. Nauczyciel wyjaśnia ewentualnie niezrozumiałe kwestie.
Doświadczenie chemiczne – „Próba Lucasa” wg instrukcji podanej w materiałach pomocniczych. Teraz uczniowie wykorzystają wiedzę zdobytą w e–materiale. Nauczyciel poprzez losowanie dzieli uczniów na grupy. Uczniowie wybierają odpowiednie szkło i odczynniki, znajdujące się na stole laboratoryjnym, a następnie przeprowadzają eksperyment. Prowadzący rozdaje karty pracy ucznia. Uczniowie samodzielnie stawiają pytanie badawcze i hipotezę, rysują schemat doświadczenia, obserwują zmiany podczas doświadczenia, zapisują równania reakcji chemicznych, wyciągają wnioski (wszystko zapisują w kartach pracy). Na forum całej klasy następuje weryfikacja pod względem merytorycznym. Nauczyciel wyjaśnia niezrozumiałe kwestie.
Wirtualne laboratorium – praca w parach. Uczniowie zapoznają się z medium bazowym, wykonują polecenie do medium bazowego.
Uczniowie samodzielnie sprawdzają swoją wiedzę, wykonując ćwiczenia zawarte w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów, zadając przykładowe pytania:
Czy alkohole reagują z i ?
Jakie produkty powstają w reakcji alkoholi z i ?
Które alkohole ulegają substytucji nukleofilowej jednocząsteczkowej, a które dwucząsteczkowej?
Jaką reaktywność wykazują alkohole w substytucji nukleofilowej?
Jako podsumowanie lekcji nauczyciel może wykorzystać zdania do uzupełnienia, które uczniowie zamieszczają w swoim portfolio:
Przypomniałem/łam sobie, że...
Co było dla mnie łatwe...
Czego się nauczyłam/nauczyłem...
Co sprawiało mi trudność...
Praca domowa:
Uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia w e‑materiale – „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania multimedium:
Wirtualne laboratorium może zostać wykorzystane podczas przygotowywania się ucznia do sprawdzianu lub do zdobycia wiedzy w razie nieobecności ucznia na lekcji.
Materiały pomocnicze:
Polecenia podsumowujące (nauczyciel przed lekcją zapisuje je na niewielkich kartkach): Czy alkohole reagują z i ? Jakie produkty powstają w reakcji alkoholi z i ? Które alkohole ulegają substytucji nukleofilowej jednocząsteczkowej, a które dwucząsteczkowej? Jak się przedstawia reaktywność alkoholi w substytucji nukleofilowej?
Doświadczenie chemiczne: „Próba Lucasa”.
Sprzęt i szkło laboratoryjne: probówki, statyw do probówek, waga techniczna, naczynko wagowe, łyżeczka, cylinder miarowy, pręcik szklany.
Odczynniki chemiczne: chlorek cynku bezwodny, stężony kwas chlorowodorowy, etanol, propan–2–ol, 2‑metylopropan–2–ol.
Instrukcja wykonania:
Odważ 9,3 g bezwodnego chlorku cynku.
W cylindrze miarowym odmierz 6 cmIndeks górny 33 stężonego kwasu chlorowodorowego.
Ostrożnie rozpuść chlorek cynku w kwasie chlorowodorowym (odczynnik Lucasa).
Do trzech probówek wprowadź po ok. 0,2 cmIndeks górny 33 etanolu, propan–2–olu oraz 2–metylopropan–2–olu.
Do każdej probówki dodaj 2 cmIndeks górny 33 odczynnika Lucasa.
Wstrząśnij probówki.
Odstaw i obserwuj.
Zapisz obserwacje, równania reakcji i wnioski.
Karty charakterystyk substancji.
Karta pracy ucznia: