Dla nauczyciela
Konspekt (scenariusz) lekcji
Imię i nazwisko autora: | Dariusz Aksamit |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Obliczanie momentu bezwładności rury o masie m względem osi symetrii |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: III. Mechaniki bryły sztywnej. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie i metody nauczania: | Strategia Kształcenia Wyprzedzającego |
Formy zajęć: | - praca indywidualna, |
Środki dydaktyczne: | komputer z rzutnikiem lub tablety do dyspozycji każdego ucznia |
Materiały pomocnicze: | brak |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
Nauczyciel przypomina definicję momentu bezwładności i przypomina wzór pozwalający obliczyć jego wartość dla jednorodnego walca. Nauczyciel pyta, czy ktoś ma pomysł, w jaki sposób znając moment bezwładności litego walca można obliczyć moment bezwładności rury. Nauczyciel naprowadza uczniów na informacje, że będzie to różnica momentów bezwładności dwóch walców i wtedy włącza film samouczek z niniejszego e‑materiału. | |
Faza realizacyjna: | |
Po obejrzeniu filmu nauczyciel rysuje na tablicy nowy walec, z innymi oznaczeniami (r_w i r_z zamiast R_1 i R_2) i prosi o powtórzenie przedstawionych obliczeń. Po zakończeniu pracy przez uczniów nauczyciel sprawdza, czy wszyscy otrzymali tę samą zależność. Ochotników prosi kolejno o rozwiązanie zadań nr 2,3,4 i 5 z zestawu ćwiczeń. | |
Faza podsumowująca: | |
Nauczyciel podsumowuje otrzymane wyniki i zadaje pracę domową – zadania, które nie zostały rozwiązanie w trakcie lekcji. Uczniom, którzy mieli problem z samodzielnym wyprowadzeniem wzoru na moment bezwładności rury zaleca ponowne obejrzenie (krok po kroku) filmu z niniejszego e‑materiału i samodzielne powtórzenie obliczeń. | |
Praca domowa: | |
Zadania z zestawu ćwiczeń, których nie rozwiązano w trakcie lekcji. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Medium może być wykorzystane zgodnie ze scenariuszem. Można również najpierw przeprowadzić samodzielne wyprowadzenia wzorów, a dopiero później, dla sprawdzenia, obejrzeć film. |