Dla nauczyciela
Scenariusz lekcji
Imię i nazwisko autora: | Tomasz Sobiepan |
Przedmiot: | Fizyka |
Temat zajęć: | Badanie zależności oporu przewodnika od jego wymiarów |
Grupa docelowa: | III etap edukacyjny, liceum, technikum, zakres rozszerzony |
Podstawa programowa: | Cele kształcenia – wymagania ogólne II. Rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem praw i zależności fizycznych. III. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie na podstawie ich wyników. Zakres rozszerzony I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: VIII. Prąd elektryczny. Uczeń: |
Kształtowane kompetencje kluczowe: | Zalecenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2018 r.:
|
Cele operacyjne: | Uczeń:
|
Strategie nauczania: | Strategia eksperymentalno‑obserwacyjna |
Metody nauczania: | - poszukująca, |
Formy zajęć: | - praca w parach, |
Środki dydaktyczne: | Tablety do dyspozycji każdego ucznia, symulacja interaktywna, zestaw zadań, zestaw doświadczalny (oporniki o różnych długościach i polach przekroju, źródło napięcia, przewody połączeniowe), cyfrowe czujniki pomiarowe (woltomierz i amperomierz) z oprogramowaniem dydaktycznym pozwalającym na wyświetlanie wielkości przekształconych matematycznie (np. PASCO). |
Materiały pomocnicze: | e‑materiał: Badanie zależności oporu od wymiarów przewodnika. |
PRZEBIEG LEKCJI | |
Faza wprowadzająca: | |
- Zaciekawienie uczniów (wg „Czy to nie ciekawe” e‑materiału). | |
Faza realizacyjna: | |
- Uczniowie pracują indywidualnie lub w parach nad symulacją interaktywną – badają, jakie zależności należy mierzyć, by zbadać pożądane relacje. Nauczyciel pełni rolę doradcy, obserwuje pracę uczniów i w razie potrzeby udziela wskazówek i podpowiedzi. | |
Faza podsumowująca: | |
Uczniowie odnoszą się do postawionych sobie celów lekcji, ustalają które osiągnęli, a które wymagają jeszcze pracy, jakiej i kiedy. W razie potrzeby nauczyciel dostarcza im informację zwrotną kształtującą. | |
Praca domowa: | |
Uczniowie utrwalają wiedzę i poszerzają rozumienie czytając tekst „Warto przeczytać” e‑materiału oraz rozwiązując w domu zadania nr: 4, 6, 7. | |
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium: | Symulacja może zostać użyta zarówno do przygotowania się uczniów do nadchodzącej lekcji jak i do podsumowania przerobionych tematów. Będzie również pomocna przy omawianiu sposobów prowadzenia doświadczeń oraz szacowania niepewności pomiarowych. |