Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Joanna Sobierska‑Paczesny
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Genetically Modified People / Ludzie genetycznie modyfikowani
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.1, I.5, I.12, I.13, I.14, I.15, II.2, II.3, II.5, II.7, III.1, III.2, III.4, III.7, V.1, V.2, V.3, V.6, V.8, V.10, VII.4, VIII.1, VIII.2, X, XII
Poziom nauczania: rozszerzony
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K3] kompetencje matematyczne oraz kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo dotycząco modyfikacji genetycznych i używa go w kontekście.
Uczeń opowiada o modyfikacjach genetycznych.
Uczeń potrafi wymienić argumenty za i przeciw modyfikacjom genetycznym.
Cele motywacyjne:
Uczeń potrafi rozmawiać o genetyce, inżynierii genetycznej i dylematach moralnych współczesnej biologii.
Uczeń zna zalety i wady inżynierii genetycznej.
Uczeń kształtuje refleksję na temat moralnego wymiaru inżynierii genetycznej.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (praca z grą edukacyjną, dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do Internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyświetla zdjęcie dziecka (Przeczytaj) i pyta uczniów:
What is genetic engineering?
What would the world look like if we could design perfect people?
Would you like to design your baby or leave everything to nature?
Uczniowie dzielą się wiedzą i opiniami na forum klasy.
W ramach przygotowania do czytanki uczniowie wykonują Exercise 1 i 2 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie przeczytali tekst Designer Babies (Przeczytaj) i na forum klasy odpowiedzieli na pytania z Exercise 3 (Przeczytaj). Uczniowie podają odpowiedzi, wyjaśniają wybór odwołując się do fragmentów tekstu.
Uczniowie ponownie czytają tekst Designer Babies (Przeczytaj) i samodzielnie wykonują Exercise 4 (Przeczytaj). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną (jedna osoba uzupełnia jeden akapit tekstu).
Uczniowie wykonują Exercise 5 (Przeczytaj) i odczytują odpowiedzi na forum klasy.
W ramach przygotowania do pracy z grą edukacyjną uczniowie wykonują Exercise 1 (Gra edukacyjna). Chętna osoba nanosi cytat na tablicę multimedialną.
Nauczyciel prosi pojedynczych uczniów o przeczytanie kolejno pytań z gry edukacyjnej (po jednym pytaniu). Pozostali uczniowie słuchają i nanoszą odpowiedzi na swoich urządzeniach. Po zakończeniu gry, chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę multimedialną i odczytuje prawidłowe odpowiedzi.
Używając wiedzy przedstawionej w grze edukacyjnej, uczniowie wykonują w parach Exercise 3 i 4 (Gra edukacyjna). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Faza podsumowująca:
Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie kolokacyjne Exercise 1 (Sprawdź się). Nanoszą odpowiedzi na tablicę multimedialną.
Uczniowie słuchają nagrań w Exercise 3 (Sprawdź się) i samodzielnie odpowiadają na pytania w ćwiczeniu. Odczytują odpowiedzi na forum klasy.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 6 (Sprawdź się).
Nauczyciel zaprasza uczniów do ogólnoklasowej dyskusji na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): The advances of science might allow us to decide about many features of our children. Discuss positive and negative sides of this possibility. Przed rozpoczęciem dyskusji, nauczyciel zaznacza, że w dyskusji powinny pojawiać się jedynie argumenty merytoryczne i naukowe (dyskusja jest okazją do ćwiczenia nabytego podczas lekcji słownictwa), a nie ideologiczne. Dla skuteczniejszego egzekwowania tej zasady, nauczyciel powinien monitorować dyskusję, zwracając uwagę gdy wypowiedzi przybierają formę ideologicznych opinii. W celu podniesienia merytorycznego poziomu dyskusji, może też podzielić klasę na dwie drużyny, które w formacie debaty zaprezentują pozytywne i negatywne strony ingerencji genetycznych.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2, 4, 5 i 7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): Your school is organizing a series of lectures on modern technology and genetic engineering. You are responsible for making a poster. Look at the three photos below, choose the most suitable to promote the event and justify your choice. Explain why you reject the other two. Type in your answer in the space below. Use 3–4 sentences.
Materiały pomocnicze: Gra edukacyjna z e‑materiału oraz opcjonalnie: film Gattaca (1977, reż. Andrew Niccol).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, uczniowie analizują grę edukacyjną i dopisują do niej jedno pytanie wraz z odpowiedziami. Opcjonalnie: Uczniowie oglądają film Gattaca, wspomniany w sekcji Przeczytaj i piszą jego streszczenie zamiast pkt. 2 w pracy domowej.