Dla nauczyciela
Autor e‑materiału: Marcin Legeżyński
Autorka scenariusza: Iza Michalak
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: On a Film Set / Na planie filmowym
Grupa docelowa: klasa 1 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V, X
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.4, I.9, II.2, II.3, II.5, III.1, III.3, III.4, V.2, V.5, V.6, X
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo związane z przemysłem filmowym.
Uczeń umie wskazać zawód w produkcji filmowej, który byłyby dla niego/niej odpowiedni.
Uczeń potrafi zredagować zaproszenie na przesłuchanie nastoletnich kandydatów do głównej roli w filmie.
Uczeń potrafi napisać e‑mail do kolegi/koleżanki z zagranicy, relacjonując swoją niedawną wizytę na planie filmowym.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na tematy związane z przemysłem filmowym.
Uczeń poszerza wiedzę na temat przemysłu filmowego.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozwijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
kognitywizm
konstruktywizm
konektywizm
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem, praca z plikiem audio)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
W ramach przygotowania do lekcji uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Podają odpowiedzi, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst The Amazing Film Industry i wyszukują w nim wszystkie zawody związane z przemysłem filmowym. Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie ponownie czytają tekst i wyszukują informacje dotyczące zawodów, które wymienili w punkcie 1. Dzielą się informacjami na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 2 i 3 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi odpowiednimi fragmentami tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 4 i 5 (Przeczytaj). Sprawdzają odpowiedzi w parach i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie zaznaczają w tekście przydatne wyrażenia związane z tematem lekcji, a następnie tworzą mapę pojęć, w której umieszczają najważniejsze informacje z tekstu wraz z kluczowym słownictwem.
W ramach przygotowania do pracy z nagraniem uczniowie wykonują Exercise 1 (Plik audio). Podają odpowiedzi na forum klasy, a nauczyciel nanosi je na tablicę.
Uczniowie słuchają nagrania, po czym wykonują Exercise 2 (Plik audio). Sprawdzają odpowiedzi w parach i na forum klasy.
Uczniowie ponownie słuchają poszczególnych fragmentów nagrania i wypisują słownictwo związane z przemysłem filmowym. Po wysłuchaniu każdego fragmentu podają na forum klasy wyrażenia, które zanotowali i starają się odtworzyć kontekst, w którym zostały one użyte.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Plik audio). Chętna osoba nanosi odpowiedzi na tablicę.
Uczniowie w parach wykonują Exercise 4 (Plik audio). Zwracają szczególną uwagę na wykorzystanie słownictwa, które pojawiło się w tekście i w pliku audio. Chętne osoby czytają prace na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach wykonują Exercise 8 (Sprawdź się). Relacjonują na forum klasy informacje uzyskane od kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 1–7 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 9 (Sprawdź się): You have recently visited a film set, met various people working on a film and learned about their activities. The visit made a great impression on you. Write an email to a friend from the UK about this experience. (100–150 words).
Materiały pomocnicze: Plik audio z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach pracy domowej, wykorzystując informacje zawarte w pliku audio, uczniowie uzupełniają mapę pojęć, którą wykonali na lekcji. Informacje z tekstu The Amazing Film Industry uzupełniają nowym słownictwem i ciekawostkami.