Dla nauczyciela
Autorka e‑materiału: Anna Posyniak‑Dutka
Autorka scenariusza: Zuzanna Ładyga‑Michalska
Przedmiot: język angielski
Temat zajęć: Margaret Abbott – The First US' Female Olympic Champion / Margaret Abbott – pierwsza mistrzyni olimpijska w USA
Grupa docelowa: klasa 4 liceum/technikum
Podstawa programowa:
Cele kształcenia – wymagania ogólne I, II, III, IV, V
Treści nauczania – wymagania szczegółowe I.10, II.5, II.7, III.4, IV.6, V.6, VII.4, VIII.3, IX.1, X, XIII
Poziom nauczania: podstawowy
Kształtowane kompetencje kluczowe:
[K1] kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji
[K2] kompetencje w zakresie wielojęzyczności
[K4] kompetencje cyfrowe
[K5] kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się
[K6] kompetencje obywatelskie
[K8] kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej
Cele operacyjne:
Uczeń stosuje słownictwo z zakresu igrzysk olimpijskich.
Uczeń prezentuje opinię na temat olimpijskiego motta All nations – all games i jego zasadności.
Uczeń przedstawia swoje przemyślenia na temat udziału kobiet w igrzyskach olimpijskich.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija kompetencje językowe i przyswaja słownictwo umożliwiające rozmowę na temat igrzysk olimpijskich z udziałem kobiet.
Uczeń rozwija wiedzę na temat nierówności płci w historii igrzysk.
Uczeń kształtuje wrażliwość w kwestii nierówności płci i rozwija kompetencje obywatelskie.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe (obraz i dźwięk; skojarzenia myślowe, umieszczanie nowych słów w kontekście)
strategie kognitywne (ćwiczenie wymowy, analizowanie i rozbijanie zdań i zwrotów na mniejsze części)
strategie kompensacyjne (domyślanie się znaczenia słów z kontekstu)
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne
metoda kognitywna
konektywizm
podejście humanistyczne
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe
metoda podająca (praca z tekstem/audiobookiem)
metoda cyfrowa (praca z użyciem komputera)
metoda praktyczna (ćwiczenia przedmiotowe)
metoda aktywizująca (dyskusja w parach/grupach/na forum klasy)
Formy zajęć:
praca w parach
praca w grupach
praca indywidualna
praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu i z głośnikami
zasoby multimedialne zawarte w e‑materiale
tablica interaktywna
urządzenia (laptopy, tablety) dla poszczególnych uczniów
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na podpis pod zdjęciem w sekcji Przeczytaj – Equality is one of the fundamentals of the Olympic Games – i pyta: How do you understand the statement? Uczniowie odpowiadają na forum klasy.
Uczniowie wykonują Exercise 1 (Przeczytaj). Następnie tworzą własne zdania ze słownictwem z zadania.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają pierwszy akapit tekstu An Accidental Champion i wybierają prawidłową odpowiedź w Exercise 2 (Przeczytaj). Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie wykonują Exercise 3 (Przeczytaj) i nanoszą odpowiedzi na tablicę. Uzasadniają odpowiedzi, cytując odpowiednie fragmenty tekstu.
Uczniowie rozmawiają w małych grupach i odpowiadają na pytania z Exercise 4 (Przeczytaj):
Do you think Margaret Abbott deserves to go down in history of the Olympics? Why? Why not?
What does the Olympic motto: All nations – all games mean? Did the first modern era Olympic Games fully subscribe to this principle? Why? Why not?
Reprezentanci grup podsumowują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
W ramach przygotowania do pracy z audiobookiem uczniowie wykonują Exercise 1 (audiobook).
Uczniowie zapoznają się z nagraniem (audiobook) i wybierają właściwe odpowiedzi w Exercise 2 (Plik audio). Starają się je uzasadnić informacjami z nagrania.
Uczniowie ponownie słuchają nagrania i wykonują Exercise 3 i 4 (audiobook). Podają odpowiedzi na forum klasy i nanoszą je na tablicę.
Uczniowie wykonują ustnie w parach Exercise 5 (audiobook). Podają argumenty za i przeciw, a nauczyciel zapisuje je na tablicy, zachęcając do podjęcia dyskusji ogólnoklasowej.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i dyskutują na temat wypowiedzi Jackiego Joynera Kersee – Exercise 7 (Sprawdź się): “The only person who can stop you from reaching your goals is you.” Po zakończeniu rozmów chętni relacjonują na forum klasy opinie kolegów/koleżanek.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują Exercise 2,4,6 (Sprawdź się).
Uczniowie wykonują pracę pisemną na temat z Exercise 8 (Sprawdź się): You have recently watched a documentary about the history of women’s participation in the Olympic Games. Write an email to your friend in which you will share your findings. In the email:
inform when the first modern era Olympics took place and explain why women were banned from them;
mention which sport disciplines women were allowed to compete in and why;
give an example of a female athlete who was a pathfinder in her discipline;
write how you feel about women’s participation in the Olympics.
Your email should be 100–150 words long.
Materiały pomocnicze: Audiobook z e‑materiału.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie tworzą listę 10 pytań na temat treści zawartych w audiobooku. Następnie pracują w parach i zadają pytania koledze/koleżance, którego/której zadaniem jest udzielenie odpowiedzi.